Hafta içi saat 16.00'ya kadar verilen siparişler aynı gün kargoda! 190 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 190.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Harika Bir Plan Nasıl Yapılır?

Senin için çok kapsamlı ve harika bir plan yapabilir miyiz?

Hem evet hem hayır. Bu plan yapmaktan ne anladığınla alakalı. Şimdilik yapacağın en iyi plan ana hatları içerebilir. Zamanla planına yön vermen gerekecek. Biz burada, bu ana hatları nasıl oluşturacağını ve planına nasıl yön vereceğini tartışacağız.

Her detayı kapsayan bir plana sahip olmak hepimizi rahatlatırdı. Ama sınava hazırlıkta böyle bir şey mümkün değil. Tamam sınav konuları belli, sınavın nasıl bir şey olduğu da öyle; ama sen bir insansın ve buradaki en önemli faktör de sensin. Senin bir yılını sen dahil kimse o kadar iyi öngöremez.

İyi bir plan ana hatları içermeli, genel gidişatına yön vermeli. Ama sana hangi gün neye çalışacağını söyleyen katı bir plana ihtiyacın yok. Böyle ezberlerden uzak dur. Başın ağrıyorken fizik çalışmak iyi bir fikir değildir ve sen başın ağrıyor diye o gün Türkçe çalışmayı tercih edebilirsin. Bir plan yaparım ve o plana da uyarsam başarılı olurum diyorsan bunu şimdiden unut. İhtiyacın olan asla bu değil.

Planlarına yön vermeyi zaman içerisinde öğrenmelisin. İlk başladığın şekilde götürmemelisin çalışmalarını. Edindiğin tecrübelere göre yön vermelisin çalışmalarına. Senin için verimsiz olan kısımları eksiltmeli, verim aldığın çalışmalara ağırlık vermelisin. Herkes için çok başarılı olan bir yöntem senin için hiç de başarılı olmayabilir.

Eğer belirli bir çalışma alışkanlığını henüz edinmediysen hangi yöntemlerin senin için verimli olacağına karar vermek için bir yerlerden başlamalısın. “Her gün bir konu bitireyim” diye bir plan yaparsın ama sonra görürsün ki, ilk çalıştığın konuları hemen unutuyorsun. Böylece planında değişikliğe gitmen gerekir. Bu iyi bir şeydir. Genelde ilk yapılan planlar berbat olur 😊 Önemli olan zaman içerisinde senin için verimli olan yöntemleri geliştirmek.