Hafta içi saat 16.00'ya kadar verilen siparişler aynı gün kargoda! 190 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 190.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

TYT ve AYT Fizik Kitap ve Soru Bankası İncelemeleri

 

YKS için fizik kaynak incelememiz bu sayfadadır. TYT ve AYT fizik için ihtiyaç duyabileceğiniz fizik soru bankası ve konu anlatımlı kitaplar detaylı bir şekilde incelendi. Bu listeye eklenmesini istediğiniz kaynakları yorum olarak sayfa sonuna yazabilirsiniz.

Bu sayfaya ek olarak Fizik Kaynak Önerileri sayfası bulunmaktadır. Önerdiğimiz kitaplar bu sayfada yer almaktadır.

Değerlendirme kriterlerimiz

Zorluk seviyesi: Kaynak içerisinde bulunan kolay, orta ve zor soruların dağılımına göre ortalama bir ölçüm olarak düşünülebilir.

Başlangıç seviyesine uygunluk: Temel eksikleriniz varsa her kaynak başlangıç için size uygun olmayabilir. Çünkü kademe kademe seviyeyi yükseltmeniz gerekir. Başlangıç seviyesinde, belki sınavda çıkmayacak fakat öğretici olan sorular da çözmek gereklidir. Bazı kaynaklar öğretici yanıyla ön plana çıkarken bazı kaynaklar da farklı soru türleri görmek açısından zengin olabilir.

Müfredata uygunluk: Bir kaynak içerisinde kaldırılmış konuların bulunması, yeni konuların bulunmaması, artık sorulmayacak soru türlerine sıklıkla yer verilmesi ciddi zaman kayıplarına yol açabilir.

Soru çeşitliliği: Bazen bir kaynak içerdiği soruların kalitesiyle ön plana çıkarken farklı soru türlerini içermesi açısından zayıf kalabilir. Bu tarz durumlarda bu gibi kaynakları tek başına referans almak yeterli olmayabilir.

YKS 2020’ye uygunluk: 2018 ve 2019’daki sınavlar, soruların düzeyi ve türü açısından ÖSYM’nin son 10 yıldaki sınavlarından belirgin farklılıklar göstermiştir. Temel kavramlar, MEB kazanımları doğrudan sorulmuş, zorlayıcı işlem sorularına yer verilmemiştir. 2019’da ise günlük hayatla bağdaştırılan sorular da sorulmuştur.

YKS 2018-2019 öncesine uygunluk: 2018 öncesindeki son 10 yıla baktığımızda gördüğümüz soru tiplerini artık “eski tarz sorular” olarak anıyoruz. Bu tarzda sorular içeren kaynakları çok fazla çözmenin gereği olmadığını söyleyebiliriz.

Tasarım/Grafik: Tasarım ve baskıda sadeliği tercih ediyoruz. Soruların önüne geçmeyen, soruları anlamamızı zorlaştırmayan ve mümkünse basit olan tasarımları tercih ediyoruz. Renklerin kullanımı, soru çözümleri için uygun boşlukların bırakılmış olması, çizimlerin soruya uygunluğu gibi kriterleri de bu başlığa dahil edebiliriz. Bu değerlendirme kriterimizin diğer kriterler kadar önemsenmemesi daha doğru olacaktır.

YKS için Matematik kaynak önerilerini inceleyin!

Bu sayfada, özellikle bizimle birlikte çalışan öğrenciler için faydalı olabilecek kaynakları, seviyelerine göre sıraladık.

2023 YKS Fizik Erken Başlangıç Seti

YKS Fizik – Video Konu Anlatımlı Soru Bankası – Ertan Sinan Şahin, Uğur Yıldırım

4 kitaptan oluşan bu set, bütün TYT ve AYT konularını baştan sona MEB kazanımlarına uygun bir şekilde tarıyor.

Konu anlatımları video derslerle yapılıyor. Konular video eşliğinde yürütülen tartışmalarla anlatılıyor. Konu anlatımlarında kitaplarda bırakılan boşluklar video eşliğinde dolduruluyor.

Konu anlatımlarının içinde “Sıra sende” soruları yer alıyor. Kısa bir konu anlatımından sonra öğrenci videoyu durdurup bu sorular çözüyor. Sonrasında da bu soruların çözümlerini izliyor.

Ana Kamp, İleri Kamp ve Zirve şeklinde seviyelendirilmiş testler konu anlatımlarıyla birebir uyumlu. Böylece öğrenilen konuları pekiştirmek için çeşitli sorular çözülebiliyor. Burada yer alan bütün soruların da video çözümleri mevcut. Testler çeşitli seviyelerden soruları çözmeniz ve çözümlerini izlemeniz için özenle kurgulanmış.

Kitaplar 2021 setleri ile birlikte alınabiliyor.

Kitapları incelemek için tıklayınız.

Setleri incelemek için tıklayınız.

Sistemi incelemek için tıklayınız.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2021'e uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
3D Yayınları TYT AYT Fizik Soru Bankası Yeni Basım

3D Yayınları – TYT ve AYT 3D Fizik Soru Bankaları – Celil Ürün, Alper Emrah Gümüş

Orta seviyede bir kaynak kullanarak işlem yeteneğini geliştiren öğrenciler, sınava dönük zorlayıcı bir kaynak olarak tercih edebilirler.

Kaliteli yorum sorularının çoğunlukta olduğu bu kitaplar, sınavdan önce çözülmesi faydalı olabilecek kaynaklardan. Farklı türde yorum soruları için de yardımcı kaynak olarak kullanılabilir.

Başlangıç seviyesinde olup, konuları yeni öğrenen, temelini geliştirmek isteyen öğrenciler için pek uygun olmayabilir bu kitaplar.

Özellikle yeni sınav tipinde sorulara doğru yanıt verebilmek için yorum yeteneğini geliştirmek isteyen öğrencilerin bu kaynaklardaki soruları çözmesinde fayda olabilir.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Apotemi Yayıncılık – TYT AYT Fizik Soru Bankası

Zorlayıcı sorulardan oluşan bu kaynak, zor sorular çözmek isteyen öğrencilerin başvurabileceği kitaplar arasında.

Kitapta yorum ve işlem soruları bir arada sunulmuş. Yorum ve işlem sorularından kaliteli örnekler bulmak mümkün.

Müfredatta matematiksel işlem soruları kaldırılan bazı konulardan işlem sorularına yer verilmiş. Bu yönüyle kitap yeterince güncellenmemiş.

Zorlayıcı sorular çözmek isteyen öğrenciler, sınavlarda daha iyi sonuçlar almak için yorum ağırlıklı kitaplara yönelebilirler.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
345 fizik soru bankası

ÜçDörtBeş Yayıncılık – TYT Fizik Soru Bankası – Ümit Akıncı

Kitap TYT konularının tamamını içeriyor. Sayfa sayısının fazla olması göz korkutmamalı çünkü sorular büyükçe çizilmiş.

Kitabın içinde orta seviyede sorular ağırlıkta olmakla birlikte kolay ve zor sorulara da yer verilmiş. ÖSYM’nin YKS ile uygulamaya başladığı yeni tarzın kaynakta da uygulandığını söyleyebiliriz. Yorum ağırlıklı sorular ve günlük hayattan örnekler göze çarpıyor.

Kitap içindeki konu testleri “kazanım odaklı sorular, karma sorular, günlük hayat uygulamaları ve orijinal sorular” şeklinde sınıflandırılmış. Kazanım odaklı sorularda biraz daha temel seviyede sorulara yer verilmiş. Bu yüzden orta seviyede zorlanan bir öğrenci de bu soruları çözebilir. Daha sonra diğer testlere geçerek daha üst seviye soruları görebilir.

MEB’in kazanımlarına ve anahtar kavramlarına kitapta ciddi bir önem verildiğini söyleyebiliriz.

Bizimle çalışan öğrenciler, İleri Kamp testlerinde zorlanıyorlarsa öncesinde bu kitaptan da sorular çözebilirler. Pekiştirme ve yeni tarz sorular görmek amacıyla da yardımcı kaynak olarak kullanabilirler.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
ÜçDörtBeş AYT Fizik Soru Bankası

ÜçDörtBeş Yayıncılık – AYT Fizik Soru Bankası – Ümit Akıncı

Kitap AYT konularının tamamını içeriyor. Sayfa sayısının fazla olması göz korkutmamalı çünkü sorular büyükçe çizilmiş. Bir sayfada genelde 4 soru olduğu için ferah bir tasarımı var.

Kitabın içinde orta seviyede sorular ağırlıkta olmakla birlikte kolay ve zor sorulara da yer verilmiş. ÖSYM’nin YKS ile uygulamaya başladığı yeni tarza kaynakta da yer verildiğini söyleyebiliriz. Yorum ağırlıklı sorular ve günlük hayattan örnekler göze çarpıyor.

Kitap içindeki konu testleri “kazanım odaklı sorular, ÖSYM tadında sorular, günlük hayat uygulamaları ve orijinal sorular” şeklinde sınıflandırılmış. “Kazanım odaklı sorular” testlerinde biraz daha temel seviyede sorulara yer verilmiş. Bu yüzden orta seviyede zorlanan bir öğrenci de bu soruları çözebilir. Daha sonra diğer testlere geçerek daha üst seviye soruları görebilir.

“Kazanım odaklı sorular” testlerinin hemen başında kısa konu özetleri yer alıyor. Ardından bu özette yer alan bilgileri kullandığınız temel düzey sorular çözüyorsunuz.

“ÖSYM tadında sorular” kısmında temel işlemlerden sıyrılıp yorum yeteneğinizi de kullanmanız gereken sorularla karşılaşıyorsunuz.

“Günlük hayat uygulamaları” kısmında o konuya dair hayatın içinden sorular hazırlanmış. Yine bu sorular da çoğunlukla yorum soruları şeklinde.

“Orijinal sorular” kısmında da test kitaplarında benzerlerine pek rastlayamayacağınız örnekler hazırlanmış. Burada sizi biraz daha zorlayacak sorularla karşılaşmanız mümkün.

MEB’in kazanımlarına ve anahtar kavramlarına kitapta ciddi bir önem verildiğini söyleyebiliriz.

Bizimle çalışan öğrenciler, İleri Kamp testlerinde zorlanıyorlarsa bu kitaptan da sorular çözebilirler. Pekiştirme ve yeni tarz sorular görmek amacıyla da yardımcı kaynak olarak kullanabilirler.

Sınav tarzını yakalamak isteyen öğrencilerin sorularını çözebileceği güzel bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Nitelik Yayınları – YKS Tersyüz Konu Testleri – Ekrem Pala, Ali Yener, Özgür Taş

Kitaplardan biri sadece TYT diğeri TYT ve AYT fizik birlikte olacak şekilde kurgulanmış.

Her kitabın iki tane yüzü var. Örneğin sadece TYT olan kitapta her bir yüzde bütün TYT fizik konularından testler var. Bu sayede kitabın bir yüzünü bitirip ardından güzel bir tekrar yapma amacıyla arka yüzüne geçebilirsiniz. Kitabın bu tasarım özelliği sizin kendinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olabilir.

Yeni sınav tarzına yakın sorularıyla dikkat çeken bu kaynaklar, orta ve ileri seviyede daha fazla soru arayanlar için faydalı olabilir. Kitaplarda yorum sorularına gereken ağırlık verilmiş.

Tersyüz serisinin “Konu Testleri” kitabında testler alt başlıklara ayrılmış. Örneğin atışlar konusu için sorular düşey, yatay ve eğik atış testleri şekilde gruplandırılmış.

Yazarlar farklı soru türlerini birer ikişer örnekle taramak istemişler. Bu yüzden konu çalıştıktan sonra, öğrendiklerinizi test etmek için kullanabilirsiniz.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Yayın Denizi – TYT Aktif Fizik Sıfırdan Başlayanlara – Murat Şengül

Bizimle çalışıyorsanız ve “daha fazla Ana Kamp ve Sıra Sende sorusu çözmek istiyorum” diyorsanız çok isabetli bir karar olabilir.

Temel düzeyde olduğu için basit, işlem ağırlıklı sorulara ağırlık verilmiş. Başlangıç için son derece uygun bir kitap. Yorum sorularına geçmeden önce işlem yeteneğinizi geliştirmeniz için tercih edebileceğiniz bir kaynak.

Bu kaynakta çok fazla soru çeşitliliği aramak doğru olmaz zaten ki kaynaktaki soruların çeşitliliği belli bir sınırda tutulmuş. Adım adım pekiştirmeniz için ufak farklarla kendini tekrar eden sorular mevcut.

Okyanus 40 Seans serisine ek ya da alternatif olarak düşünebileceğiniz bir kaynak. Temel eksiğiniz çok fazlaysa ve birden zorlayıcı kaynaklara geçip boğulmak istemiyorsanız, kendinizi biraz daha geliştirmek için bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Okyanus Yayınları –  TYT 40 Seans Fizik Soru Bankası – Mehmet Ali Özhan

Başlangıç seviyesi için, temeli zayıf öğrenciler için mutlaka incelenmesi gereken bir kitap. Yazar kitabı öğrencilerin seviyesini ve en çok zorlandıkları yerleri dikkate alarak hazırlamış. Bu konuda en beğendiğim kitaplardan biri.

Kaynakta işlemli soruların olması sizi endişeye sokmamalı. Fiziği öğrenirken ilk adımda yapılması gereken zaten budur. Kitaptaki sorular da oldukça temel bir matematik bilgisi istiyor.

Önce matematik çalışayım sonra fiziğe bakarım diyorsanız, ertelemenize gerek yok. Temel matematiksel işlemleri tamamladıktan sonra bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Kaynakta soru çeşitliliğinin fazla olmaması aslında oldukça normal. Temel seviyede, ufak adımlarla ilerleyen bir soru diziliminde çok çeşitli soru türlerinin taranması beklenmemeli. Benzer şekilde tek başına bu kaynağı çalışarak kendinizi ÖSYM’nin sorularına hazırlayamazsınız.

Bu yüzden, kaynağın başlangıç aşaması için kullanılacağı akıldan çıkarılmamalı.

Temeli çok zayıf olup bizimle birlikte çalışan öğrenciler, Sıra Sende sorularına ek olarak bu kaynaktan sorular çözebilirler.

Okyanus Yayınları, kitaplarını incelememiz için sayfalarını herkese açmış, inceleyebilirsiniz: https://www.akilliogretim.com/Book/Index/5

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Okyanus Yayınları –  AYT 40 Seans Fizik Soru Bankası – Mehmet Ali Özhan

TYT kitabı için söylediklerimin önemli bir kısmı bu kitap için de geçerli.

AYT konularının seviyesi gereği, bu kitap TYT kitabına kıyasla biraz daha zorlayıcı olacaktır.

Konulara ilişkin en temel kavramları oturtmanıza yardımcı olacak ve en temel örnekleri çözmenizi sağlayacak bir kaynak.

Temeli çok zayıf olup bizimle birlikte çalışan öğrenciler, Sıra Sende sorularına ek olarak bu kaynaktan sorular çözebilirler.

Okyanus Yayınları, kitaplarını incelememiz için sayfalarını herkese açmış, inceleyebilirsiniz: https://www.akilliogretim.com/Book/Index/5

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
Bilgi Sarmal Yayınları – TYT Fizik Soru Bankası

Bilgi Sarmal Yayınları – TYT Fizik Soru Bankası – Beriye Berber, Aras Bulut, İsmail Bakmaz

Zorluk seviyesi orta düzeyde olan bir kaynak. Temel eksiği fazla olmayan ve temelini kuvvetlendirmek isteyen öğrencilerin, 9. ve 10. yaptığı çalışmaları tekrar etmesi için faydalı olabilir.

Kaynakta işlemli soruların çoğunlukta olduğu söylenebilir. Bu da eski bilgilerimizi tazelemek ve kendimizi geliştirmek için yararlı olacaktır. Bu kaynaktan çalışan öğrenciler işlem yeteneklerini kuvvetlendirdikten sonra yorum ağırlıklı bir kitaptan çalışmalarını devam ettirebilirler. Bu gibi çalışmaları, kitabı bitirdikten sonra başka bir kitaba başlamak gibi değil de konu konu farklı kaynaklardan çözerek gitmek şeklinde yapmak daha doğru olacaktır.

Her konuda temel olarak verilmesi gerekebilecek soru türleri verilmemiş. Bunların bir kısmı kaynakta yer alsa da öğretici olabilecek bazı soru türlerinin kaynaktaki eksikliği göze çarpıyor.

Orta düzeyde daha fazla soru çözmek isteyen öğrencilerin edinmek isteyebileceği bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Mikro Hücre Yayınları – TYT Kuantum Fizik Konu Anlatımı Soru Bankası – Mustafa Gür, Mustafa Horzum

Başlangıç seviyesi için hazırlanmış bir kaynak. Konular birer sayfa anlatıldıktan sonra konuyla ilgili en temel soru türlerine yer verilmiş. Sınava hazırlık için tek başına yeterli olmasa da temel eksikleri olan öğrencilerin eksiklerini kapatması için yararlı bir kaynak.

Bizimle çalışan öğrenciler, İleri Kamp testlerine geçtiklerinde zorlanıyorlarsa, konu anlatımının ardından çözecekleri Ana Kamp testlerine ek olarak bu kaynaktaki soruları çözebilirler.

Konuyu temelden öğretme kaygısı taşıyan bir kaynak olduğu için yorum soruları işlem sorularının gölgesinde kalıyor. Tabi adım adım ilerlemek için gerekli bir şey bu.

Fizik çalışırken temel eksiklerinizi gidermek için kullanabileceğiniz, başlangıç seviyesinde bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Mikro Hücre Yayınları – AYT Kuantum Fizik Konu Anlatımı Soru Bankası – Aras Bulut, Emin Bazan

Başlangıç seviyesi için hazırlanmış bir kaynak. Konular birer sayfa anlatıldıktan sonra konuyla ilgili en temel soru türlerine yer verilmiş. Sınava hazırlık için tek başına yeterli olmasa da temel eksikleri olan öğrencilerin eksiklerini kapatması için yararlı bir kaynak.

Bizimle çalışan öğrenciler, İleri Kamp testlerine geçtiklerinde zorlanıyorlarsa, konu anlatımının ardından çözecekleri Ana Kamp testlerine ek olarak bu kaynaktaki soruları çözebilirler.

Konuyu temelden öğretme kaygısı taşıyan bir kaynak olduğu için yorum soruları işlem sorularının gölgesinde kalıyor. Tabi adım adım ilerlemek için gerekli bir şey bu.

Kaynakta modern fizik konularında kaldırılan bazı işlem sorularına yer verilmiş. MEB geçen sene bazı işlemlere girilmeyeceğini duyurmuştu.

Fizik çalışırken temel eksiklerinizi gidermek için kullanabileceğiniz, başlangıç seviyesinde bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

MF Kazanım Yayınları – TYT Fizik Soru Bankası – Adem Özgür, Utku Şahin, Hasan Mıhçıoğlu

Son yılların sınavları göz önüne alınarak yorum sorular açısından oldukça zengin bir şekilde hazırlanmış.

En temel tarzda işlem sorularını içermiyor oluşu başlangıç seviyesi için sorunlar yaratabilir. Örneğin basınç konusunda U boruları sorularına pek yer verilmemiş. Bu da temel eksiklerini kapatmak isteyen öğrenciler için zorluklar yaratabilir.

Diğer taraftan özgün yorum soruları kaynakta göze çarpıyor. Günlük hayattan örneklere bolca yer verilmiş. Temel sorunu giderildikten sonra ÖSYM tarzı sorular görebilmek için tercih edilebilecek kaynaklardan biri.

Özellikle 2018 YKS tarzına yakın bir kaynak olduğu söylenebilir. Fakat ÖSYM’nin 2018 öncesi 10 yıllık sorularını göz önüne aldığımızda bu durum biraz tersine dönecektir.

Sınava hazırlıkta günlük hayattan örneklerle uyarlanmış yorum soruları da görmek için tercih edilebilecek bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Hız ve Renk Yayınları – TYT Fizik Soru Bankası – Mustafa Erden, M. Biltan Böyükocakoğlu, Fatma Böyükocakoğlu

Kolay seviyeli yorum soruları çözmek isteyenler için oldukça zengin bir kaynak. TEK serisine benzer bir kaynak.

Kademelendirilmiş soruların olması kaynağa kullanım kolaylığı katıyor. ÖSYM tipi sorular kısmı da kendinizi test etmeniz için faydalı olabilir.

Başlangıç için çok doğru bir kaynak olmasa da işlem yeteneği kazandıktan sonra yorum sorularına yönelmek için kullanabilirsiniz.

2018 YKS’ye uygunluğu açısından öne çıkan kaynaklardan birisi olduğuna dikkat çekmekte yarar var.

Bizimle çalışıyorsanız, konu anlatımını tamamladıktan; Ana Kamp, İleri Kamp ve MEB kazanım kavrama testlerini çözdükten sonra buradan çözmeyi düşünebilirsiniz.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Nihat Bilgin Yayıncılık – YKS TYT-AYT Fizik Soru Kitabı – Nihat Bilgin

Diğer taraftan çalışmaya yeni başladığınızda hemen elimize alıp çözmek için pek doğru bir kaynak değil. Öncesinde belli bir altyapı oluşturmakta fayda var.

Kitaptaki her soru orta ve üst seviye değil. Daha basit sorular da var ancak kitabın ağırlığı orta ve üst seviye sorulara verilmiş. Eğer bu kaynaktan soru çözmeye çalıştığınızda tıkanıklık yaşıyorsanız orta seviye bir kaynağı çözmeye öncelik verebilirsiniz.

Sınava olan benzerliğinin yanı sıra farklı soru türleri görmek, konuyu derinlemesine anlayıp anlamadığımızı test etmek açısından da yararlı bir kaynak.

Son yıllarda müfredattan eksiltilen soru türlerinin de kaynakta olmaması güncellik açısından büyük avantaj.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
Eğitim Vadisi – TYT ve AYT Fizik Modüler Soru Bankaları – Yunus Güleç

Eğitim Vadisi – TYT ve AYT Fizik Modüler Soru Bankaları – Yunus Güleç

Başlangıç ve orta seviye için oldukça güzel kaynaklar. Soru geçişleri oldukça düzenli bir şekilde yapılmış. Modüllü yapıda olması tasarım açısından da şıklık katıyor.

Karşınıza çıkabilecek bütün soru türlerini taramasa da, özellikle bizimle birlikte çalışan öğrenciler için yararlı olabilir. Sorular birden zorlaşmadığı için motivasyon kaybı yaşatmadan pratiklik kazandırabilen kaynaklar.

İşlem ve yorum sorularının kitaplara dengeli bir şekilde yayıldığı söylenebilir.

Özellikle konu anlatımını tamamladıktan; Ana Kamp, İleri Kamp ve MEB kazanım kavrama testlerini çözdükten sonra başvurabileceğiniz bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
Palme Yayınları – TYT ve AYT Fizik Soru Kitabı – Cemil Ayan, Numan Emre Gündem

Palme Yayınları – TYT ve AYT Fizik Soru Kitabı – Cemil Ayan, Numan Emre Gündem

Orta ve üst seviye için oldukça öğretici sorular içeren bir kaynak. Özellikle temeli olan öğrenciler için temeli sağlamlaştırmada en doğru kaynaklardan birisi olarak görülebilir.

Soruları yeni sınav sistemine birebir benzemese de öğretici olması açısından önemli. Ne de olsa konuyu oturtmak için bol bol işlem sorusu çözmek gerekiyor. Kitabın soru çeşitliliği açısından biraz dar olduğu göze çarpabilir. Bu yüzden bu kaynakla çalışırken farklı kaynaklardan sorular çözmekte de fayda var.

Diğer taraftan zaman yettiği müddetçe sorularının çözülmesinde fayda olan bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Yayın Denizi – TYT TEK Serisi Fizik Soru Bankası – Yılmaz Kartal, Şerif Özer, Erdal Şahin

Yorum soruları çözmek isteyenler için oldukça zengin bir kaynak.

Başlangıç için çok doğru bir kaynak olmasa da işlem yeteneği kazandıktan sonra yorum sorularına yönelmek için kullanabilirsiniz.

YKS’ye uygunluğu açısından öne çıkan kaynaklardan birisi olduğuna dikkat çekmekte yarar var. Kaynak içerisinde yer alan kavramlara dönük sorular YKS’de gelecek kavram sorularını çözebilmek adına faydalı olacaktır.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Yayın Denizi – AYT TEK Serisi Fizik Soru Bankası – Yılmaz Kartal, Suat Candan

Yorum soruları çözmek isteyenler için oldukça zengin bir kaynak.

Başlangıç için çok doğru bir kaynak olmasa da işlem yeteneği kazandıktan sonra yorum sorularına yönelmek için kullanabilirsiniz.

YKS’ye uygunluğu açısından öne çıkan kaynaklardan birisi olduğuna dikkat çekmekte yarar var. Kaynak içerisinde yer alan kavramlara dönük sorular YKS’de gelecek kavram sorularını çözebilmek adına faydalı olacaktır.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Paraf Yayınları – TYT Zor Fizik Soru Kütüphanesi – Hayruddin Tavukçu

Biraz zorlayıcı sorular çözmek istediğinizde oldukça kaliteli sorular bulabileceğiniz bir kaynak. Titizlikle hazırlanmış zor soruları bir adım ötesine geçmek istediğinizde faydalı olabilir.

Eğer elinizdeki kaynaklar sizin için yeterince zorlayıcı değilse başvurabileceğiniz bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik

Final Yayınları – Başlangıç Serisi – TYT-YKS Fizik Soru Bankası – Nabi Bostan

Kitap TYT ve AYT konularını içeriyor. Temel düzeyde sorular içermesi açısından faydalı bir kaynak.

Müfredattaki değişikliklere uygun olarak güncellemeleri henüz yapılmamış. Ciddi sorunlar yaratacak farklılıklar olmasa da kitabı kullanırken dikkatli olmakta yarar var.

Soru seviyelerindeki geçişler başarılı bir şekilde kurgulanmış. Başlangıç seviyesinden orta seviyeye geçmek için kullanılabilecek bir kaynak.

Zorluk seviyesi
Başlangıç seviyesine uygunluk
Müfredata uygunluk
Soru çeşitliliği
YKS 2020'ye uygunluk
YKS 2018 öncesine uygunluk
Tasarım/Grafik
Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Benzer içerikler

YouTube Derslerimiz ve Sitedeki Dersler Arasındaki Farklar

YouTube Derslerimiz ve Sitedeki Dersler Arasındaki Farklar   YouTube derslerimiz Sitedeki derslerimiz Müfredat kapsamı Özellikle TYT kısmında eksikler var Eksiksiz [...]

11. Sınıflar İçin Yol Haritası

11. Sınıflar İçin Yol Haritası Konu başlıkları Şimdi Ne Yapmalısın? Kendi Başınasın!Şimdi Ne Yapmalısın? Kendi Başınasın! Şimdi ne yapmalısın? Öncelikle [...]

Tekrar ve Değerlendirme Formları

Tekrar ve Değerlendirme Formları Ders Takip Çizelgesi PDF İndir (Sadece TYT Konu Listesi) PDF İndir (Sadece TYT Konu Listesi-Siyah Beyaz) [...]

5 responses on "TYT ve AYT Fizik Kaynak Kitap İncelemeleri"

  1. ertan hocam paraf yayınlarının normal soru kütüphanesi nasıl seviye olarak ?

  2. Hocam merhaba. Avantaj yayınları AYT’sini de inceler misiniz? Teşekkür ederim 🙂

  3. Hocam kafa denginin %100 başarı seti mavi kapak tyt ayt yi incelerseniz çok sevinirim

  4. Teşekkürler hocam. MF Kazanım’ın AYT’sini de inceleyebilirseniz sevinirim.

Yorum yaz