0552 468 2 864             0552 468 2 864
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  • GİRİŞ

2018 TYT ve AYT fizik soru çözümleri ve değerlendirmeler

YKS sistemi ilk defa 2018’de uygulanmış oldu. Eski senelere kıyasla üniversite giriş sınavının bu halinde sınavın biçiminde ve içeriğinde değişiklikler oldu.

2018 TYT ve AYT’de kavramları doğru anlamanın öne çıktığı fizik sorularıyla karşılaştık. Genel olarak sınavın seviyesinin eski yıllara kıyasla kolay olduğu söylenebilir. Ancak tarzın değişmesi nedeniyle Türkiye fizik ortalamasında düşüşler yaşandı. Bu gibi durumlar sınav sistemleri değiştiği yıllarda yüksek oranda yaşanıyor.

2018 TYT’de bazı soruların günlük hayattan örnekler içerisinde yedirildiğini görebiliyoruz. Bazı sorular ise o konunun en kolay soruları. Elektrostatik ve optik sorusu buna örnek verilebilir. Aydınlanma konusunda ise kavramları iyi anlamanın önemli olduğu zorlayıcı bir soru sorulmuş.

Aşağıdaki tablolarda 2018 TYT konu ve soru dağılımlarını bulabilirsiniz.

2018 AYT’de 14 sorunun sadece 2 tanesinde işlem ve hesaplama sorulmuş. Diğer sorular basit işlemlerin yorumu ya da doğrudan yorum sorusu niteliğinde. Momentum, tork ve alternatif akım ve çembersel hareket konularından seçilen sorular öğrencilerin ezberlerini bozacak nitelikte. ÖSYM anlamadan ezberleyen öğrencileri hedef almış gibi görünüyor. Radyoaktivite konusunda sorulabilecek çok fazla standart şey varken anlaşılması çok önemli olan bir konudan sıra dışı bir soru sorulmuş.

Aşağıdaki tablolarda 2018 AYT konu ve soru dağılımlarını bulabilirsiniz.

Benzer içerikler

Tekrar ve değerlendirme formları

PDF’ler için tıklayınız: Değerlendirme formu | Tekrar takip formu | Boş - Değerlendirme formu | Yalnızca Tarihli - Tekrar takip formu | Boş [...]

2018-2019 tüm dersler MEB kazanım kavrama testleri

Tüm Dersler MEB Kazanım Kavrama Testleri MEB kazanım testleri her yıl kazanımlara ve müfredata göre hazırlanan ücretsiz yayınlardır. MEB bu [...]

2020 TYT ve AYT Fizik Konu Tekrar Testleri ve PDF

2020 TYT ve AYT Fizik Konu Tekrar Testleri ve PDF Yeni bir seri başlatıyoruz. Bu seride Yayın Denizi ve MEB [...]

0 responses on "2018 TYT ve AYT fizik soru çözümleri ve değerlendirmeler"

Yorum yaz

Copyright © 2019 - Ertan Sinan Şahin