Hafta içi saat 16.00'ya kadar verilen siparişler aynı gün kargoda! 190 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 190.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Buzdolabı Çalışma Prensibi

Buzdolabının çalışma prensibi nedir? Buzdolabı nasıl çalışıyor, bir buzdolabı içindekileri nasıl soğutuyor? Bu soruların cevabını tam olarak anladığınızda şu soruya yanıt verebilirsiniz: Isıca yalıtılmış bir odanın içine bir buz dolabı konulsa ve bu buzdolabının kapağı açılarak çalıştırılsa bir süre sonra odanın sıcaklığı nasıl değişir?

Geçtiğimiz günlerde sizlere böyle bir buzdolabı sorusu sordum. Soru şöyle: Isıca yalıtılmış bir odanın içine bir buzdolabı konulsa ve bu buzdolabının kapağı açılarak çalıştırılsa bir süre sonra odanın sıcaklığı nasıl değişir? Birçok insan buzdolabının enerji harcayarak “soğukluk” ürettiğini düşünüyor. Fakat buzdolabı sadece termal enerjinin bir yerden başka bir yere transferini sağlıyor. Yani çalışması sırasında iç kısmından aldığı ısıyı ortama veriyor. Buzdolaplarının arka taraflarının bulunduğu ortamdan daha sıcak olması da bu yüzden.

Yani buzdolapları termal enerjiyi yok etmiyor. Buzdolabı çalışırken enerji harcamasaydı odanın sıcaklığı sabit kalabilirdi. Sorudaki priz de bu yüzden vurgulandı. Bu oda priz aracılığıyla dışarıdan enerji alıyor. Böylece odanın iç enerjisi zamanla artıyor. Bu da odanın sıcaklığının gittikçe artmasına yol açıyor. Klimaların bir kısmının evlerimizin dışında olması da tam da bu yüzden. Özcesi enerji harcayarak enerjiyi yok edemezsiniz.

Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Diğer Popüler Bilim İçeriklerimiz

Hangi Tanker Hareketli Olabilir?

Farklı Hızlarda Çarpışmanın Etkileri

Hakan Çalhanoğlu’nun Ölü Yaprak Vuruşu

Merkür Retrosu

Kediler Nasıl Dört Ayak Üstüne Düşer?

Uzay Araçları Boşlukta Nasıl Hızlanıp Yavaşlar?

Sırayla Serbest Düşen İki Cisim Arasındaki Fark

Buz Elimize Neden Yapışıyor?

Kayakla Atlama Sporcuları Nasıl Yumuşak İniş Yapıyor?

Serbest Düşmeden Daha Hızlı Düşen Zincir

Ay’a Çarpan Astreoid Gerçek mi?

Fiziksel İlizyonlar: Konik Cisim ve Köpük Tekerleğin Sırrı

Alper Gezeravcı ve Uzay Hakkında Sorular ve Cevaplar

Yörüngedeki Cisme Etki Eden Kuvvet Merkezkaç mı?

Sıcaklık ve Isı İletkenliği Arasındaki Fark

Hangisi Önce Düşer: Demir Küre ve Tüy Deneyi

Interstellar’ın Su Gezegeni Neden Böyle?

Etki-Tepki Prensibine İlginç Örnek