09 Nisan 12.30'a kadar verilen siparişleri kargoya verip tatile çıkıyoruz. Tatil boyunca vereceğiniz siparişler 15 Nisan’da kargolanır! İyi Bayramlar!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 150.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Etki-Tepki Prensibine İlginç Örnek

Domates tarlasında çekilen bu videoda bir işçinin üstün bir beceriyle bir sepet domatesi kamyon kasasına fırlattığını ve bu esnada sepeti başarılı bir şekilde kasanın yanına düşürdüğünü görüyoruz. Sepet domateslerle birlikte ilerlerken sanki bir anda sepete onu kamyon kasasından uzaklaştıran bir kuvvet etki ediyor ve domatesler yoluna devam ederken sepet yön değiştiriyor.

Evet, aslında gördüğümüz şey doğru. Sepette sıkışmış halde bulunan domatesler, sepet elden çıkınca birbirlerini itmeyi başarıyor. Çünkü onları skışmış halde bir arada tutmayı sağlayan kuvvetler ortadan kalkıyor. Domatesler birbirlerini iterek dağılırken domateslere göre oldukça hafif olan sepet de itilmiş oluyor.

Bu olayı havada patlayan havai fişeklere benzetebilirsiniz. Bir şeyler sağa saçılırken bir şeyler de sola saçılıyor. Buna etki-tepki prensibi ya da momentum korunu diyebiliriz. Benzer bir durumu kaykay üzerindeyken elindeki kütleyi bir yöne atıp kendi diğer yöne giden bir insan için de görebiliyoruz.

Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Diğer Popüler Bilim İçeriklerimiz

Hangisi Önce Düşer: Demir Küre ve Tüy Deneyi

Alper Gezeravcı ve Uzay Hakkında Sorular ve Cevaplar

Kediler Nasıl Dört Ayak Üstüne Düşer?

Hangi Tanker Hareketli Olabilir?

Serbest Düşmeden Daha Hızlı Düşen Zincir

Farklı Hızlarda Çarpışmanın Etkileri

Merkür Retrosu

Hakan Çalhanoğlu’nun Ölü Yaprak Vuruşu

Buz Elimize Neden Yapışıyor?

Sırayla Serbest Düşen İki Cisim Arasındaki Fark

Ay’a Çarpan Astreoid Gerçek mi?

Sıcaklık ve Isı İletkenliği Arasındaki Fark

Fiziksel İlizyonlar: Konik Cisim ve Köpük Tekerleğin Sırrı

Kayakla Atlama Sporcuları Nasıl Yumuşak İniş Yapıyor?

Uzay Araçları Boşlukta Nasıl Hızlanıp Yavaşlar?

Yörüngedeki Cisme Etki Eden Kuvvet Merkezkaç mı?

Interstellar’ın Su Gezegeni Neden Böyle?

Buzdolabı Çalışma Prensibi