09 Nisan 12.30'a kadar verilen siparişleri kargoya verip tatile çıkıyoruz. Tatil boyunca vereceğiniz siparişler 15 Nisan’da kargolanır! İyi Bayramlar!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 150.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Sıcaklık ve Isı İletkenliği Arasındaki Fark

Fırından çıkarılan ve 2000 °C’ın üzerinde sıcaklığı olan bu bir bloğu bir adam nasıl tutabiliyor? Bu olayı açıklamak için günlük hayatta neye sıcak ve neye soğuk dediğimizi anlamalıyız.

Günlük hayatta ortam sıcaklığı genellikle vücut sıcaklığımızın altında olduğu için ısı iletkenliği yüksek olan malzemelerin soğuk olduğunu düşünürüz. Aynı sıcaklıktaki bir demir ve bir tahtaya dokunduğumuzda demirin daha soğuk olduğunu zannederiz.

Peki ya ikisi de vücut sıcaklığımızdan daha sıcak olursa… Mesela sıcak bir yemeğe daldırılan tahta bir kaşık elimizi yakmazken metal olan yakabilir. Yani ısı iletkenliği yüksek olan malzemeler bize olduğundan çok daha soğuk ya da çok daha sıcak gelecektir. Çünkü elimizi daha hızlı soğutacak ya da daha hızlı yakacaktır.

Bu bloğun sıcaklığı oldukça yüksek ama ısı iletkenliği çok düşük. Bu yüzden elimizle köşelerinden tuttuğumuzda bize sadece birazcık ılık gelecektir.
Benzer videolar için kanalımı takip etmeyi unutmayın.

Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Diğer Popüler Bilim İçeriklerimiz

Fiziksel İlizyonlar: Konik Cisim ve Köpük Tekerleğin Sırrı

Buz Elimize Neden Yapışıyor?

Uzay Araçları Boşlukta Nasıl Hızlanıp Yavaşlar?

Alper Gezeravcı ve Uzay Hakkında Sorular ve Cevaplar

Yörüngedeki Cisme Etki Eden Kuvvet Merkezkaç mı?

Farklı Hızlarda Çarpışmanın Etkileri

Interstellar’ın Su Gezegeni Neden Böyle?

Sırayla Serbest Düşen İki Cisim Arasındaki Fark

Hangisi Önce Düşer: Demir Küre ve Tüy Deneyi

Buzdolabı Çalışma Prensibi

Hakan Çalhanoğlu’nun Ölü Yaprak Vuruşu

Etki-Tepki Prensibine İlginç Örnek

Kediler Nasıl Dört Ayak Üstüne Düşer?

Hangi Tanker Hareketli Olabilir?

Kayakla Atlama Sporcuları Nasıl Yumuşak İniş Yapıyor?

Ay’a Çarpan Astreoid Gerçek mi?

Merkür Retrosu

Serbest Düşmeden Daha Hızlı Düşen Zincir