Hafta içi saat 16.00'ya kadar verilen siparişler aynı gün kargoda! 190 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 190.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Kohezyon Nedir? Kohezyon Kuvveti Nedir?

Aynı cins moleküllerin birbirini çekmesine kohezyon denir. Bu moleküllerin birbirine uyguladıkları çekme kuvvetine ise kohezyon kuvveti denir.

Kohezyon kuvvetinin arka planında elektriksel çekim kuvveti vardır. Molekülleri oluşturan atomların elektronlarının dağılımı iki molekülün birbirine uygulayacağı elektriksel çekim kuvvetini belirleyecektir.

Kohezyon örnekleri

Su moleküllerinin bir damla şeklinde bir arada durmasında kohezyon kuvveti etkilidir. Bu kuvvet, elektriksel anlamda kutuplanan moleküllerin birbirine uyguladığı Coulomb kuvvetidir. Kohezyon kuvveti sayesinde su damlası içinde yer alan moleküller birbirini çeker.

Zaman zaman kıyafetimize dökülen suyun elbisemizi ıslatmadan kayıp gittiğine tanık oluruz. Bu durumun yaşanmasında su moleküllerinin birbirine uyguladığı kohezyon kuvveti etkilidir. Suyun bir yüzeyi ıslatmasında adezyon, yani farklı cins moleküllerin birbirini çekmesi olayı etkindir. Eğer su bir yüzeyi ıslatmıyorsa suyun kohezyonun, su ve yüzey arasındaki adezyona baskın olduğu söylenebilir.

Bir başka güçlü kohezyon örneği de cıva için geçerlidir. Masa üzerine dökülen bir miktar cıva yüzeyi ıslatmaz (yüzeye yapışmaz) ve kohezyon etkisiyle büyük damlacıklar halinde kalabilir.

Islatma özelliğiyle ilgili bir örnek: su cam yüzeylere tutunur, yani ıslatır. Ancak cıva cam yüzeyleri ıslatmaz.

Cıva atomunun kohezyon etkisi
Bir kapta bulunan bir miktar cıva, atomları arasındaki güçlü kohezyon etkisiyle bir arada duruyor.
Astronot Clayton Anderson uzayda bir su damlasını izliyor
Astronot Clayton Anderson uzayda bir su damlasını izliyor. Damla su moleküllerinin kohezyon etkisiyle bir arada.
Aynı cins moleküllerin birbirini çekmesine kohezyon denir. Farklı cins moleküllerin birbirini çekmesine ise adezyon denir.
Su moleküllerini bir arada tutan kohezyon kuvvetidir. Eğer su cam yüzeyi ıslatıyorsa bu durum su ve cam molekülleri arasındaki adezyon kuvvetinin, su moleküllerinin kendi arasındaki kohezyon kuvvetine baskın geldiğini gösterir.
Bir sıvının sıcaklığı, türü, saflığı vb. birçok etmen kohezyon kuvvetine etki eder. Sıvının konulduğu kabın malzemesi, sıvı ile kap arasındaki adezyonu etkiler. Kabın malzemesi, sıvı moleküllerinin kendi arasındaki kohezyon kuvvetini etkilemez.

Kohezyon nelere bağlıdır?

Maddenin türüne bağlıdır. Örneğin cıva ve suyun kohezyon kuvvetleri birbirinden farklıdır.

Sıcaklığa bağlıdır. Genel olarak sıcaklık arttıkça bir maddenin molekülleri birbirinden uzaklaşmaya ve daha hızlı hareket etmeye başlar. Bu da kohezyon etkisini azaltır.

Farklı maddelerin karıştırılması. Suya deterjan karıştırıldığında, karışımdaki moleküller birbirini daha az çekmeye başlar. Böylece karışımın farklı cins moleküllere tutunması daha kolay olur. Bu da lekelerin sökülmesi için faydalı olur.

Kohezyonla ilgili örnek sorular

Hangi moleküller arasındaki kuvvete kohezyon denir?


Su molekülleri cam yüzeyi ıslattığına göre bu olayla ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Bir sıvı molekülleri arasındaki kohezyon kuvvetleri hangisine bağlı değildir?

Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Faydalı İçerikler

YKS Fizik Bitirme Programı

YKS Fizik Bitirme Programı Bu program sayesinde fizik konularını öğreneceksin ve bilgilerini sınavlara taşıyacaksın. Senin için hazırladığımız giriş videomuzu izleyerek [...]

Kitaplar ve Video Dersler

Kitaplar ve Video Dersler Sistemimizde yer alan kitaplar ve videolar derslerimizin iki ana bileşenidir. Konu anlatımlarından soru çözümüne kadar bütün [...]

MF Kazanım ve 345 TYT-AYT Fizik Soru Bankası Soru Çözümleri + PDF

Kavramlar - Kavram Yanılgıları - İnce Detaylar Serisi Bu serimizde MF Kazanım TYT fizik soru bankası, MF Kazanım AYT fizik [...]

0 responses on "Kohezyon Nedir? Kohezyon Kuvveti Nedir?"

Yorum yaz