09 Nisan 12.30'a kadar verilen siparişleri kargoya verip tatile çıkıyoruz. Tatil boyunca vereceğiniz siparişler 15 Nisan’da kargolanır! İyi Bayramlar!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 150.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

Fizik Nasıl Çalışılır?

Derslerimize Nasıl Çalışmalısınız?

Konunun önemli noktalarını yakalayın!

Konu anlatımlarını çalışırken videoda yapılan uyarılara dikkat etmelisiniz. Her konunun önemli noktaları vardır. Diğer detaylar bu önemli noktalar etrafında açıklanır.

Örneğin enerji konusunda işin tanımı bizim için çok önemlidir. Konunun iyi anlaşılması için iş kavramı ve bu kavrama ilişkin hesaplamalar iyi öğrenilmelidir.

Kinetik enerji ve potansiyel enerji gibi kavramlar ve bunlara ait hesaplamalar yapılırken iş kavramına defalarca başvurulur. Bu yüzden önceliğimiz temel kavramları iyi öğrenmek olmalıdır.

Konuların ana noktalarının doğru ve iyi öğrenilmesi, konunun unutulmasının da önüne geçecektir.

Konunun önemli noktaları nerede?

Video anlatımlarda konuların önemli noktalarını sözlü olarak vurguluyoruz. Anlatımlarda mümkün olduğunca az miktarda bilgi, çok miktarda yorum ve tartışma yer alıyor.

Fizikte yanlış bilgilerden arınmak çok önemli. Bu yüzden, derslerdeki “Kavram yanılgısı” ve “Uyarı!” kutularında yer alan bilgiler, konuyu doğru öğrenmemiz için gerekli.

Genellikle “Sıra sende” sorularında bir konuya ilişkin en temel noktaların kavranıp kavranmadığını ölçmeye çalışıyoruz. Bu yüzden “Sıra sende” sorularında dikkat çekilen noktalar bizim için önemli.

Kendi notlarınızı çıkarın!

Yazarak çalışın. Ama her şeyi not almayın. O kadar cümleyi ya da denklemi kimse aklında tutamaz. Üstelik aldığınız notlarla bile sınava girseniz sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü fizikte önemli olan anlama ve yorumlama becerisidir.

Alınan notların, bahsettiğimiz önemli noktalar üzerine olması gerekir. Videodan dinlerken öğrendiğiniz önemli şeyleri fasikül üzerine not almalısınız.

Düzenli tekrar yapabilmek için notlarınızı farklı renklerdeki kalemlerle işaretleyebilirsiniz. Böylece fasikül içinde notlarınızı bulmanız daha kolay olacaktır.

Bir soru çözümünde öğrendiğiniz detayı sorunun yan tarafına not alabilirsiniz.

Zamandan tasarruf etmeniz için notlarınızı fasiküllere almanızı öneriyoruz. Ancak not için başka bir defter de kullanabilirsiniz. Burada tercih sizin.

Kavram ve yasaları öğrenmekle soru çözme tekniği öğrenmeyi karıştırmayın!

Fizik için kavram ve yasaların doğru öğrenilmesi çok önemlidir. Konu anlatımını atlayıp soru çözümlerine geçmemeliyiz. Sınava hazırlıkta ana hedefimiz, karşımıza gelen soruları çözebilmek olsa da bu soruları hatasız çözebilmek için kavramlara hâkim olmalıyız.

Sadece soru çözme tekniklerini öğrendiğimiz zaman konunun altı boş kalabilir. Böyle olunca da farklı türdeki sorular ve yorum soruları karşısında etkisiz kalırız.

Testlerin amacı ne?

Konu anlatımları ve “Sıra sende” soruları konuyu kavramamız amacıyla hazırlanıyor. Burada, sınavda da karşımıza çıkabilecek sorularla karşılaşabiliyoruz. Ama esas amacımız konuyu öğrenmek. Bu yüzden çok temel hesaplamaları yaptığımız sorular da çözüyoruz.

YKS 2018 ve 2019’da karşımıza çıkan soruların çoğunlukla “Sıra sende” ve İleri Kamp sorularına benzediğini söyleyebiliriz. Diğer sorular ise konuyu öğrenmemiz ve becerilerimizi geliştirmemiz için gerekli.

Ana Kamp

Ana Kamp soruları, bir konunun en temel noktalarını anlamamız ve en temel hesaplamalarını yapmamız için hazırlanıyor. Hangi konu işleniyorsa sadece o konudaki bilgilerin kullanılacağı sorular hazırlanıyor. Bu yüzden konu anlatımının hemen ardından çözülmesi gereken sorular bunlar.

İleri Kamp

İleri Kamp soruları, öğrendiğimiz konuya dair yorum ve işlem becerimizi geliştirmeyi hedefliyor. Konunun ana kavramlarını kullanarak türetilen, günlük hayattan örneklerle birleştirilen ve yorum yeteneğinizi kullanmanızı gerektiren sorular burada.

Zirve

Zirve soruları bir adım ötesini de görerek ufkumuzu genişletmeyi hedefliyor. Buradaki amaç sadece zorlayıcı sorular görmek değil. Öğrendiğimiz bilgileri sağlam bir şekilde oturttuğumuzda bazı soruların aslında hiç de zor olmadığını görebiliriz. Zirve soruları, bizleri sınavda karşımıza gelecek seçici sorulara hazırlıyor.

Unutmayın, sadece sınavda karşımıza çıkabilecek soruları çözerek konuları öğrenemeyiz.

Hemen videolardaki çözümlere yönelmeyin! Notlarınızı gözden geçirin!

Test çözerken bir soruyu çözemediğinizde hemen çözümünü izlemeyin. Bizim derslerimizde yer alan soruları çözmeniz için gereken bilgiler konu anlatımında veriliyor. Bu yüzden notlarınızı gözden geçirin, konu anlatımındaki ilgili kısma tekrar çalışın ve soruyu kendi başınıza çözmeye çalışın.

“Nasıl olsa videoda çözümü var” diyerek hemen kolay olana yönelmeyin. Soru çözümünün yararlı olması ve bilgilerin kalıcı olması için sizin gösterdiğiniz çaba çok değerli.

Çözdüğünüz soruların da videolarını izleyin!

Soru çözüm videolarında yapılan anlatımlar da derslerimizin bir parçası. Bu yüzden doğru çözdüğünüz soruların çözümlerini hızlandırarak da olsa izlemelisiniz. Soru çözümünde bahsedilen detaylar size yeni bir şeyler öğretebilir. Özellikle emin olmayarak çözebildiğiniz soruların çözümlerini mutlaka izleyin.

Testleri ne zaman çözmeliyim?

Özellikle Ana Kamp soruları dersin hemen ardından çözülmeli. Mümkünse konu anlatımının tamamladığı gün çözülmesini öneriyoruz. Eğer bu mümkün değilse 24 saat içinde mutlaka çözülmeli.

Ana Kamp soruları sizi zorladıysa bu testleri bitirdikten sonra ek kaynaklara yönelerek pratiğimizi kuvvetlendirmekte yarar var. Fizik Kaynak Önerileri sayfasında belirttiğimiz başlangıç seviyesi kitaplardan bol miktarda soru çözmek faydalı olacaktır. Burada başarının anahtarı sabır, ısrar ve emektir.

Bir önceki paragrafta belirtilenler tamamlandığında İleri Kamp soruları çözülebilir. Mümkünse konu anlatımı, Ana Kamp ve İleri Kamp arasında bir günden fazla boşluklar olmamalıdır.

İleri Kamp testleri sizi zorladıysa zirve testlerinin çözümlerini bir süre erteleyebilirsiniz. Bu esnada da İleri Kamp seviyesine uygun orta seviye kaynaklardan bol pratik yapabilirsiniz.

Zirve soruları, İleri Kamp düzeyindeki sorularda sorununuz kalmadıysa çözülmelidir. Ufkunuzu açacak bu sorular konuya hakimiyetinizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Farklı Kaynakların Kullanımı

Başka kaynakları nasıl kullanmalıyım?

Farklı kaynakları ihtiyacımız olan pratiği yapabilmek için kullanmalıyız. Amaç burada daha fazla soru çözerek kavrayışımızı kuvvetlendirmek.

Bir konudan farklı soru türleriyle karşılaştığımızda belirli bir beceri kazandığımızı tespit edebiliyorsak bu konuya ilişkin bir sonuç aldığımızı düşünebiliriz. Fizik Kitap ve Soru Bankası İncelemeleri sayfasından farklı kaynaklara dair fikir edinebilirsiniz.

Soru bankaları bizim kendimizi bu anlamıyla test etmemize yardımcı olacaktır. Böylece konuyu tamamladığımızı düşünebiliriz. Elbette geriye dönük tekrarlar yapılacak ve eksikler tespit edildiğinde geri dönülecek.

Eksik bırakmayın, alternatif kaynakları kullanın!

Bir konuyu öğrenirken ilk aşamada anlamadığımız şeyler olabilir. Bu gibi durumlarda elimizdeki çeşitli kaynaklara başvurmalıyız. Bu yöntem araştırma becerimizi geliştirecek önemli bir çalışma şeklidir.

Anlamadığımız bir noktayı elimizdeki kitaplarda, internette ya da videolarda arayabiliriz.

Benzer bir şeyi “Sıra sende” sorularına ek kaynak üretmek için de yapabiliriz. Diyelim ki bir soru türünden elimizde yalnızca bir tane örnek var. Bu soru türünü pekiştirebilmek için farklı kaynaklardan da benzer tarzda sorular bularak kendimizi deneyebiliriz.

Fizik Konuları Nasıl Çalışılmalı?

Bir konuyu ne kadar sürede bitirmeliyim?

Bunun belirli bir süresi yok. Konuların kimisi daha uzun kimisi daha kısa. Ayrıca bir konu her öğrenci için aynı sürede bitmeyebilir.

Kendinizi sıkıntıya sokacak planlar yapmayın. Bir konuyu çalıştığımızda deneme sınavlarında karşılığını göremeyeceksek bunun pek de bir anlamı olmayacak. Bu yüzden konuyu öğrenmek için gereken zamanı harcamaktan çekinmemek gerekir.

Zamanı dert etmeyin, en iyi şekilde öğrenmeye odaklanın!

Konuları yetiştirme telaşıyla takvim üzerinde yapılan planlarla başarılı sonuçlar üretmek pek mümkün olmayacaktır. Konuları kavramak uzun zaman alıyorsa bunun çözümü asla bir konuya harcanan zamanı kısaltmak değildir.

Konu anlatımlarımız olması gerektiği kadar detaylı. Bu detayları atlamadan, gereken özeni göstererek çalışmak daha yararlı olacaktır. Aksi halde denemelerde ve sınavda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Konuların sırası önemli

Bazı konulara başlamadan önce başka konuları tamamlamak gereklidir. Örneğin sıvıların kaldırma kuvvetini doğru anlamak için basınç konusuna hâkim olmak gerekir.

TYT ve AYT Fizik Konularına Hangi Sırayla Çalışmalıyım?

Geriye dönük tekrarlar önemli

Tekrar yapmadan ilerlediğinizde başlangıçta hızlı sonuçlar aldığınızı düşünebilirsiniz. Ancak bütün derslerdeki konuların miktarı düşünüldüğünde; tekrar, sınav hazırlığının en önemli parçasıdır. Çünkü tekrar yapılmadığında öğrenilen bilgiler ve kazanılan beceriler hızla kaybedilebilir.

Tekrar konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Benzer içerikler

TYT ve AYT Fizik Kaynak Kitap İncelemeleri

TYT ve AYT Fizik Kitap ve Soru Bankası İncelemeleri   YKS için fizik kaynak incelememiz bu sayfadadır. TYT ve AYT [...]

YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama

YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama Bu sayfada yer alan YKS puan ve sıralama hesaplama robotu Ertan Sinan Şahin [...]

Online İmza Günleri Programı

Online İmza Günleri Programı 3-5 Ağustos 2022 tarihleri arasında alacağın bütün kitapları Ertan Sinan Şahin senin için imzalıyor. Satın alma [...]