09 Nisan 12.30'a kadar verilen siparişleri kargoya verip tatile çıkıyoruz. Tatil boyunca vereceğiniz siparişler 15 Nisan’da kargolanır! İyi Bayramlar!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    • 150.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
  • GİRİŞ

2020 MEB Kazanımları Belgesi, YKS Fizikte Kaldırılan ve Eklenen Konular

Fiziğin 2019 YKS, 2020 YKS ve 2021 YKS müfredatı birebir aynı idi. 2022 YKS müfredatı açıklanana kadar önceki müfredat geçerli olacak.

Fizikte en belirgin değişiklikler 2018 öncesinde yapılmıştı. Birçok matematiksel işlem YKS 2018’de ve öncesinde kaldırılmış oldu.

YKS 2019 için yayınlanan kazanım listelerinde de matematiksel işlemlere girilmeyecek konuların altı çizilmiş oldu. MEB’in yayınladığı bu belgelerde neyin olacağından çok neyin olmayacağını görebiliyoruz. Bunun sebebi ÖSS ve sonrasında gelen YGS ve LYS döneminden kalan bazı alışkanlıkları değiştirmektir.

MEB kazanımları incelediğinizde bazı şeyler size pek de anlamlı gelmeyebilir. Bu kazanımların MEB’in kendi öğretmenlerine yazıldığını unutmayalım. Elbette sınava hazırlanırken elimizdeki yine en güvenilir belge bu kazanım listeleridir. Bu yüzden öğrencilerin MEB kazanımlarına göz atmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Halen piyasadaki birçok kaynak kendini yeni programa göre güncellemediği için elinizdeki kaynaklara çalışırken bir gözünüz MEB kazanımlarında olmalıdır.

Fizik dersinin güncel MEB kazanımları belgesi için tıklayınız! (en son 2018’de yayımlanan belge hala günceldir)

Okuduğum sınıfın, okuduğum yılındaki programdan mı yoksa güncel programdan mı sorumluyum?

Diyelim ki siz 9. sınıftayken farklı bir program vardı. Şimdi de 12. sınıftasınız ve sınava gireceksiniz. Okuduğunuz yılın müfredatına değil güncel 9. sınıf programına bakmanız gerekmektedir. Benzer bir tartışma 2019 YKS için yaşanmıştı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bu tartışmalara bir son vermek için ÖSYM’ye öğrencilerin sorumlu olacağı programı gönderdi.

Bu programdaki içerik 2018-2019 ortaöğretim programının aynısıydı.

Aynı şeyin 2021 YKS için de geçerli olduğu kabul edilebilir. 9, 10 ve 11. sınıf konularına çalışırken güncel programı ve güncel MEB kitaplarını referans alabilirsiniz.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belgesi için tıklayınız!

MEB kitabında yer alan her şeyden sorumlu muyum?

Pratikte evet. ÖSYM sizin aldığınız eğitimi referans alarak sorularını hazırlamaktadır. MEB’in güncel kitaplarında konuların bazen farklı kapsamlarda ele alındığını görebilirsiniz. Örneğin MEB kazanımlarında “matematiksel işlemlere girilmez” denildiği halde, bazı kitaplarda örnek çözümü yapılırken matematiksel işlemlerin yapıldığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlar matematiksel işlemlerin çıkacağını göstermez. Kitabın yazarı konuyu açıklayabilmek için bunu yapmış olabilir.

Bu durumlar için referansımız her zamanki gibi MEB kazanımları olmalıdır.

MEB kazanım kavrama testleri YKS’ye uygun mu?

MEB kazanım kavrama testlerini ve ÖSYM’nin yaptığı 2018 ve 2019 YKS’leri karşılaştırınca testlerin yeterince uyumlu olmadığını görebiliyoruz.

ÖSYM son yıllarda sınav tarzını değiştirdi ancak MEB kazanım kavrama testleri buna paralel olarak güncellenmedi. Hatta MEB kazanım testlerinde müfredattan kaldırılan konuların da olduğunu görebiliyoruz.

Bu yüzden maalesef MEB kazanım kavrama testlerini çözüp arkamıza yaslanamıyoruz. Yine de bu testlerin çözülmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.

Eski yılların MEB kazanım kavrama testleri arşivi için tıklayınız!

Geçtiğimiz yıllarda fizik müfredatından kalkan ancak kaynaklarda görmeye devam ettiğimiz detayları burada belirtelim.

Müfredatta artık olmayan konular
Hal değişimi, ısıl denge, enerji iletim hızı ve genleşme için yapılan hesaplamalar
Kirchhoff kanunları için yapılan hesaplamalar
İç dirençli üreteçlerin bulunduğu devrelerde hesaplamalar
Düzlem aynalarda hareketli ve döndürülen aynalar
Küresel aynalarda ve merceklerde özel ışınlar dışındaki hesaplamalar
Limit hızla ilgili yapılan matematiksel hesaplamalar
Yüklü kürenin içinde ve dışında elektrik alan ve potansiyel hesaplamaları
Düzgün elektrik alan içinde sapan yüklü parçacıklarla ilgili hesaplamalar
Paralel ve seri bağlı kondansatör problemleri
Manyetik alan içinde hareket eden yüklü parçacıklarla ilgili hesaplamalar
Alternatif akım devrelerinde yapılan empedans hesaplamaları
Su dalgalarında katar ve düğüm çizgileri için yapılan hesaplamalar
Işıkta kırınım ve girişim için yapılan hesaplamalar
Hubble yasasıyla ilgili hesaplamalar
Radyoaktivite yarılanma ömrü hesaplamaları
Alfa, beta, gama ışınımları dışındaki bozunma türleri
Özel görelilikte uzunluk ve zaman hesaplamaları
Siyah cisim ışıması ile ilgili hesaplamalar
Compton olayında saçılan ışığın dalga boyunun değişiminin hesaplamaları
Ertan Sinan Şahin
Ertan Sinan Şahin
Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudu. 2013 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 2015’te bir yıl Amerika’da UMass Lowell Fizik Bölümü'nde asistanlık yaptı. 2016’da ODTÜ Fizik Bölümü’nde genel görelilik ve kütle çekim teorileri üzerine yüksek lisansını tamamladı. YouTube’da ve ertansinansahin.com sitesinde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için online fizik dersleri hazırlıyor. Yıllarca üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere özel dersler verdi. ODTÜ Fizik Bölümü'nde asistan ve burada doktora yapıyor. Amatör bir futbol takımında sağ bek oynuyor. Tenis oynuyor. Gitar çalıyor. Bilgisayar oyunlarını seviyor.

Benzer içerikler

YKS için TYT ve AYT Matematik Kaynak Önerileri

YKS için TYT ve AYT Matematik Kaynak Önerileri Değerlendirme kriterlerimiz Zorluk seviyesi: Kaynak içerisinde bulunan kolay, orta ve zor soruların [...]

2021 YKS Fizik Canlı Yayınları

2021 YKS Fizik Canlı Yayınları Geleneksel YKS öncesi canlı yayınlarımıza başlıyoruz. Bu sefer soru çözümlerini Tolga Bilgin’le birlikte yapıyoruz. Elimizden [...]

YKS Fizik Bitirme Programı

YKS Fizik Bitirme Programı Bu program sayesinde fizik konularını öğreneceksin ve bilgilerini sınavlara taşıyacaksın. Senin için hazırladığımız giriş videomuzu izleyerek [...]

0 responses on "2020 MEB Kazanımları Belgesi-YKS Fizikte Kaldırılan ve Eklenen Konular"

Yorum yaz