09 Nisan 12.30'a kadar verilen siparişleri kargoya verip tatile çıkıyoruz. Tatil boyunca vereceğiniz siparişler 15 Nisan’da kargolanır! İyi Bayramlar!
0546 155 50 17 0312 92 20 390
 • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  • 150.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gönderimi yapılmaktadır.
 • GİRİŞ

YKS’ye Kendi Başına ya da Evde Hazırlanmak

Farklı çalışma yöntemlerini öven veya yeren çok sayıda öğrenci var. Buna paralel olarak farklı yöntemlerle sınavlara hazırlanıp çok iyi ve çok kötü sonuçlar alanlar da var. En iyi dershanelerin derece yapan öğrencileri de var, çok başarısız olan öğrencileri de.

Bu durum sizi ürkütmemeli, aksine heyecanlandırmalı. Çünkü elde edeceğiniz sonuç büyük oranda sizin elinizde.

Bana en çok sorulan soruları değerlendirerek farklı çalışma yöntemlerini tartışacağım burada.

Öncelikle tek tek farklı yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını tartışalım.

Dershanelere ve kurslara gitmek

Avantajları

 1. Sizi belirli bir disipline sokar. Dershanenin programı düzenlidir. Sizi de bu düzenin içine çeker. Sizi evden çıkarır ve ders ortamına çeker.
 2. Sorularınızı sorabileceğiniz eğitmenlere yakın olmanızı sağlar. Sınava hazırlıkta çözülemeyen soruların geciktirilmeden sorulabilmesi çok önemlidir.
 3. Düzenli olarak denemelere girmenizi sağlar. Sınava hazırlıkta konu çalışma ve soru bankası çözme odaklı gidip deneme çözmemek tehlikelidir. Düzenli deneme çözmeniz gerekmektedir.
 4. Sınava hazırlanan öğrencilerle aynı ortamda bulunmanızı sağlar. Sınava hazırlıkta yalnız kalmamak oldukça önemlidir. Etrafınızda sınava hazırlanan öğrencilerin olması sizin için yararlı olacaktır.

Dezavantajları

 1. Dershaneler bir yıl için dört yıllık lise programı yapar ve en baştan başlar. Konular hızlı hızlı ilerler. Sizin nerede takılıp kaldığınızla ilgilenilmez. Derslerden birinde iyi birinde eksikseniz buna göre program değişmez. İyi olduğunuz bir konu ile eksik olduğunuz bir konuyu aynı sürede işlersiniz. Eksik olduğunuz konuyu çalışmak yerine dershanenin programına ayak uydurmak zorunda kalmak belki de dershanenin en büyük dezavantajıdır.
 2. Dershanenin iyi sınıflarında olmayan öğrenciler o ya da bu sebeple genelde iyi sınıflara geçemezler. Bu öğrencilerin çok özel bireysel çabaları yoksa iyi sonuçlar elde etmeleri pek mümkün değildir.
 3. Dershanelerin sosyal ortamında sorunlu durumlar ortaya çıkabilir. Birçok dershanede öğrencilerin önemli bir kısmı ders çalışmaktan ve sınava hazırlıktan kopuktur. Bu durum serbest zamanlarınızda sizi de ders çalışmaktan uzaklaştırabilir ya da sınıfta ve etütte verim almanızı olumsuz yönde etkileyebilir.
 4. Dershanenin eğitmen kadrosuyla yıldızınız her zaman barışmayabilir. İstediğiniz eğitmenden ders almanız mümkün olmayabilir.
 5. Eğitmenlerin dönem içinde sık sık değişmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu da sürekliliğin sağlanmasını engelleyerek verimi düşürebilir.
 6. Dershaneler kendi güncel olmayan kaynaklarını kullanmakta ısrarcı olurlar. Kaynakları güncel bile olsa en faydalı olacak kaynakları değil kendi kaynaklarını kullanırlar.
Özel dersler almak

Avantajları

 1. Öğretmeniniz sizinle birebir ilgilenir. İhtiyacınıza göre çalışmayı şekillendirebilir. Dersleri sizin seviyenize özel olarak ayarlar.
 2. Öğretmeniniz takıldığınız bir konu üzerinde daha uzun durabilir. Programınızı dilediğiniz gibi esnetebilirsiniz.
 3. Sorularınızı bekletmeden sorabilirsiniz.

Dezavantajları

 1. Oldukça masraflı bir seçenek. Maddi imkanlar alınabilecek özel dersin sayısını kısıtlayabilir. Her dersten özel ders almak maddi olarak mümkün olmayabilir. Bazı dersler eksik kalabilir.
 2. Öğrenci kendisini çalışmanın bir öznesi haline getirmezse, kendi başına çalışma becerisini kaybedebilir. İleriki eğitim kariyeri için sürekli hazıra yönelme eğilimi ortaya çıkabilir.
 3. Sınava hazırlık sürecinde süreklilik oldukça önemlidir. Özel ders eğitmenleri sürekliliği sağlamakta sıkıntı yaşayabilirler, bu da çalışmalarınızın aksamasına sebep olabilir.
Kendi başına çalışmak

Avantajları

 1. Programınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. İhtiyacınıza göre ay ay, hafta hafta ya da gün gün programınızı güncelleyebilirsiniz. Gerektiğinde bir konu ya da bir ders üzerinde daha uzun durabilirsiniz.
 2. Doğru yöntemleri uygulamayı başarabilirseniz, ders programınızı olabilecek en verimli düzeye çekebilirsiniz.
 3. Beğendiğiniz kitap ya da beğendiğiniz online platformdan ders çalışabilirsiniz. Verim almadığınız bir çalışma yöntemi içerisinde çakılıp kalmak yerine farklı alternatiflere hızlıca yönelebilirsiniz.
 4. Derslere istediğiniz zaman ve mekânda çalışabilirsiniz.
 5. Ulaşım gibi şeyler yüzünden zaman kaybetmezsiniz. Tek başınıza olduğunuz için derse başlamadan önce birini beklemek zorunda kalmazsınız.
 6. Soru sormaktan çekinmek gibi bir sorununuz olmaz. Anlamadığınız yerleri tekrar tekrar çalışabilirsiniz.
 7. Kendi başınıza çalışıp sonuç alabilirseniz ileriki eğitim hayatınızdaki başarı için gereken özgüveni kazanabilirsiniz.

Dezavantajları

 1. Kendi motivasyonunuzu yaratamazsanız programınıza uymakta güçlük çekebilirsiniz.
 2. Sosyal olarak uzun süre kendi başınıza kalırsanız motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz.
 3. Çözemediğiniz soruları soracak birini bulmakta güçlük çekebilirsiniz.
 4. Düzenli denemelere girmezseniz ya da bu denemeleri kendiniz yapmazsanız sınav atmosferinden uzaklaşabilirsiniz.
 5. Birinin doğrudan denetimi olmadığı için kendi denetiminizi sağlamazsanız veriminiz düşebilir.
 6. Aileniz sizi dershane gibi bir kuruma teslim etmediği için sizin hakkınızda daha çok endişe duyabilir.

Sınava kendi başına hazırlanmayı düşünenlere tavsiyeler

Sınava kendi başınıza hazırlanmaya karar verdiyseniz başlangıç aşaması için verdiğim önerileri değerlendirin. Genel öneriler de bu işe devam ederken işinize yarayacaktır.

Başlangıç aşamasında

 1. Öncelikle bu yöntemin sizin için gerçekçi olup olmadığını mümkün olan en kısa sürede test etmelisiniz. Online dersler ya da konu anlatımlı kitaplardan konu öğrenip öğrenemediğinizi test edebilirsiniz. Tabii bu kesinlikle bir iki video izleyip, bir iki sayfa karıştırıp karar verebileceğiniz bir şey değil. Kendinizi vermeden hiçbir yöntemi hakkıyla test edemezsiniz. Tavsiyem bu yöntemi en az iki hafta test etmeniz yönünde. Çünkü bir iki günlük veriyle doğru sonuca ulaşamazsınız.
 2. Video ya da kitap olarak en doğru kaynakları bulma telaşı içinde vaktinizi tüketmeyin. Kendinize her dersten 2 konu belirleyin. Bu konuları farklı platformlardan çalışarak tamamlayın. Çalışırken notlarınızı alın, sorularınızı çözün. Daha sonra hangi platformlardan ders çalışmaya devam edeceğinize karar verebilirsiniz. Her şeyi en baştan keşfetmeye çalışmayın.
 3. Aklınıza takılan şeyleri not alın. Bunun için gerekli araştırmaları yapın. Elinizdeki imkanlarla bu soru işaretlerini giderip gideremediğinizi görün.
 4. Çözemediğiniz soruları not alın. Bu soruları sorabileceğiniz uygun bir platformunuzun olup olmadığını keşfetmeye çalışın. 
 5. Çalıştığınız bu konulardaki gelişmenizi bir soru bankasından test ederek durumunuzu görün. Doğru şeyler yaptıysanız ve verimli çalıştıysanız belirgin bir ilerleme olması gerekiyor. Eğer istediğiniz sonucu elde edemediyseniz durumu değerlendirin. Gerekirse bu çalışma yöntemine son verebilirsiniz.
 6. Geçen iki hafta içerisinde kendi motivasyonunuzu üretemediğinizi görüyorsanız bu yönteme devam etmek sizin için yararlı olmayabilir. Tabii başka bir yönteme geçtiğinizde de motivasyon üretebileceğinizin garantisi yok. 

Genel

 1. Ailenizle iletişiminiz güçlü olsun. İzleyeceğiniz yol hakkında ailenizi detaylı bir şekilde bilgilendirin. Aksi halde ebeveynlerinizde oluşacak endişe durumu size zarar verecektir.
 2. Aile bireylerini sınav hazırlığı çalışmalarının gerektirdikleri konusunda bilgilendirin. Size destek olmalarını sağlayın. Evde dikkat dağıtacak şeylerin olması, gürültü, küçük kardeş, misafirlik vb. konularda gerekenleri en başta konuşun.
 3. Ev dışında düzenli ve verimli ders çalışabildiğiniz yerler olsun. Tercihen bir kütüphane, kahveci ya da kitap kafe olabilir bu mekân. Bu mekanların ders çalışmaya uygun olduğundan emin olun. Ev ve bu diğer mekandaki çalışmalarınızın belirli saatleri olsun. Mümkün olduğunca düzensizliğin ve verimsizliğin önüne geçin.
 4. Ülke genelinde yapılan denemelere mutlaka katılın. Bu denemeler hakkında internette araştırmalar yapın.
 5. Düzenli olarak deneme çözün ve bu denemelerin analizini yapın. Deneme çözmeyi asla “konularım eksik” gibi bahanelerle ertelemeyin. Denemeler sayesinde yaptığınız çalışmanın bir anlamı olup olmadığına karar vereceksiniz.
 6. Mümkünse bir kurumun denemelerine düzenli olarak katılın. Bunun için gereken teması kurun.
 7. Çözdüğünüz ya da katıldığınız denemelerin 2018, 2019 ve 2020 YKS ile benzer nitelikte olduğundan emin olun.
 8. Yaptığınız çalışmaların ne düzeyde kalıcı olduğunu test edin. Geriye dönük tekrarlar yapın. Denemelerde yaptığınız çalışmaların sonucunu alıp almadığınızı inceleyin.
 9. “Nasıl olsa kendi başıma çalışıyorum” diyerek düzeninizi kaybetmeyin. Uyku, yemek, çalışma ve dinlenme saatlerinize dikkat edin.
 10. “Gittikçe” bir şeyler olmaya başlamasın 😊 Sürekli bir yöne savrulmayın. Örneğin gittikçe daha geç uyumayın. Ya da gittikçe bir arkadaşınızda kalmaya başlamayın. Gittikçe yeni heyecanlar peşinde koşmayın 😊 Belirli bir düzeniniz olsun. Say no to gittikçe!
 11. Günde 8 saat, haftada 7 gün ders çalıştığınız bir programınız olmasın. Kendinize zaman ayırmak zorundasınız. Spora ve sosyal yaşantınıza gereken önemi gösterin. Ders çalışmada en önemli şey verim. Günde 8 saat çalışmanız değil çalıştığınız şeyden ne kadar verim aldığınız önemli. 

YKS’ye kendi başına hazırlananlar sizler için yanıtladı

Geçen sene TYT ve AYT’ye kendi başına çalışan öğrenciler Instagram’dan sorduğumuz soruları yanıtladılar. Sormak istediğiniz sorular için arkadaşlarımıza Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz. Tecrübelerini paylaştıkları ve sizlere destek olmayı kabul ettikleri için kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.

 • null
  Deneme sonuçları kötü gelse de karamsarlığa düşmesinler.
@mert.cikla sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Ben kendim tercih ettim. İki nedenim vardı. Bunların biri piyasanın aşırı pahalılığı, ikincisi ise dershane gibi bir ortamın çok zaman alıp o zamanların çoğunun verimsiz geçmesi bunu çok daha verimli yapabileceğime inandım kendim.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İlk senemdi. Sınava hazırlanırken hedefim 15k idi. Şu anda da 15-20 k civarı bir sıralama bekliyorum. Bence en doğrusu ve iyisi kendi başına çalışmak.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi başıma çalışmamın zorlukları rekabet ortamının, denemelerin ve yapamadığın, aklına takılanları soruları sorabilecek birinin olmamasıydı.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi başıma çalışmamın artıları sayısızdır bence; zaman, kendi hocalarını kendin seçtiğin mükemmel bir dijital eğitim piyasası, kendi müfredat düzenin ve planların, esneklik vb. diye arttırırım.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Ben genelde sizin gibi paralı dijital eğitimi kullandım. Video destekli olduğu için defalarca dinleme imkânım oldu.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Anlamadığım kısımları yorumlarda olsun WhatsApp’dan olsun ilgili hocalarıma sordum. Elimde olan kaynaktan anlamadı isem farklı kaynaklardan dinledim, okudum, okul hocalarıma sordum.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Eğer kendi düzenlerini oluşturabilirlerse, kendilerini disipline edebilirlerse kesinlikle düşünsünler ve yapsınlar. Çünkü bence dershane sistemi zamanını verimsiz bir şekilde genelde benim bulunduğum bölgede yiyen bir sistem. Evde çalışırken bunu çok daha verimli hale getirebilirsin.

Evde deneme sorununu atlatmak için kendin çözebilirsin ama yarışacağım bir kitle olsun diyorsan dershaneler, kurumlar vb. sadece sınavlara belli bir miktar para ile alıyorlar.

Son olarak bu sadece evde çalışanlara değil herkese tavsiyem. Deneme sonuçları kötü gelse de karamsarlığa düşmesinler, çalışsınlar hiç beklenmedik anda yükselebiliyorlar.

 • null
  Sınav bir maraton tavşan olmak önemli değil kaplumbağa misali yavaş yavaş gitmek lazım.
@hikmettkucuk sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Aileme yeterince yük olmuştum zaten o yüzden dershaneye gitmedim. Ayrıca online eğitimin kurumlarda verilen eğitimin artık önüne geçtiğini düşünüyorum.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Boğaziçi Üniversitesi Ticarette okuyorum, okuldaki 3. yılımdı 2. sınıftaydım. Hedef olarak ailemi mutlu etmek için tıp istiyordum. Tıp sınırında gelecek sıralamam. Sosyal bir insan olduğum için Boğaziçi’ni bırakıp aile evine dönmek ilk başlarda sıkmasa da sonradan aşırı sıkılmaya başladım. Doğru çalışmayı gösterseydim konularım 2 ay öncesinden biterdi sınava 1 hafta kala değil 😂 Geometri konularım yetişmedi mesela.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Tek zorluğu kendine motive edip masa başına oturmak. Arada YouTube bataklığına düşüp 3 4 saat harcadığımı hatırlıyorum.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

İstediğin konuyu istediğin zaman hallediyorsun ve anlamadığın yerleri döne döne tekrar ediyorsun. Sınava kadar 2 3 kere Kimya ile Biyoloji tekrar edip 4 5 kitap bitirdim.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiğimi online hocalardan dinledim büyük bir okyanus var online olarak.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Piyasadaki yayınlar artık online sisteme adapte olmuşlar ve soru bankaları alırken çözümlü olmasına dikkat ediyordum. Telegram’da ve WhatsApp’ta da o kadar soru çözüm grubu var ki goygoy olmayan.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Hedeflerine motive olsunlar. Arada birkaç gün tatil yapsınlar kendilerine zaman ayırıp ilgilendiği dallarla uğraşsınlar.

Boğaziçi’nde kafa yapısı olarak tamamen değişip her şeyi planlamayı öğrendim yetişkin bir birey olarak. Sınav bir maraton tavşan olmak önemli değil kaplumbağa misali yavaş yavaş gitmek lazım bu yüzden kararlı olmalı bu maratona çıkmak isteyen arkadaşlar. Size çok teşekkür ediyorum hocam AYT fizikte geçen yıl 1 netim varken bu yıl sadece 3 boşum vardı yani 11 net🙆 Sizin derslerinizin çoğunu izledim canlı yayınlarınıza katıldım ve özellikle son tekrar videolarınız sınavda aşırı derecede işime yaradı tekrardan çok sağ olun iyi geceler🙆😇

 • null
  Bu çalışma yöntemine ailelerinden tepkiler gelebilir.
@mert.ydrm sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi tercihimdi hocam. Nedeni, video derslerden daha fazla verim almam.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İkinci girişimdi. Hedefim, kafamdaki çalışma sistemini uygulamak, elimden gelenin en iyisini yapabilmekti. Hocam çok kötü bir 12. sınıf geçirdim, 350. 000 geldi sıralamam. Bu yıl çok daha iyi bekliyorum. Kendi kendime çalışmam doğruydu.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Video derslerden çalışmak, aileme sıcak görünmeyen bir çalışma yöntemiydi. Eylül gibi dershaneye başladım Şubat’ın ilk haftası bıraktım. Bu zaman fazla verimli geçmedi. Zorluğu bu oldu benim için.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi kendimize de başarabileceğimizi gördüğümüz için, özgüveni arttıran bir durum bence.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Video dersleri kullandım.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Aldığım kaynaklar çözümlüydü. Burada dikkat edilmesi gerekilen bir konu var bence. Kaynak alırken evde çalışan bir öğrenci, kitabın çözüm videolarını önden bir izleyerek sadece işlemler yapılıp geçiliyor mu? Yoksa detaylıca, nedenleriyle anlatılarak mı çözülüyor? Bu iki soruyu düşünerek o kaynağı almak faydalı bir karar olabilir.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Bu yöntemin kendileri için en faydalı yöntemin olduğuna emin olsunlar. Ve bu yöntemin meyvelerini aldıklarını, denemelerde sayısal verilerle görsünler.

Ek olarak bu çalışma yöntemine ailelerinden tepkiler gelebilir. Durumlarını anlatmalarını, geç olmadan, günlerini en verimli şekilde geçirmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü zaman kaybının telafisi yok.

@wayofmedicine sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Evde hazırlanmak kendi tercihimdi. İlk sınav senemde temel lisede eğitim almıştım ve bir iki ay sonra online ders ortamını keşfettiğimde buna çok pişman olmuştum. Bana zaman kaybı gibi gelmişti nitekim de öyle olmuştu.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene ikinci girişimdi sınava. Hedefim herhangi bir tıp fakültesini kazanabilmekti. Sınav sorularının doğru cevaplarını henüz kontrol etmedim nasıl bir sonuç ile karşılaşacağımı bilmiyorum ancak evde hazırlanarak kesinlikle doğru kararı verdiğimi düşünüyorum.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Motivasyon.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi başıma çalışırken bazı şeylerle kendim mücadele edebilmeyi öğrendim. Bu çok önemli örneğin o gün kendini iyi hissetmiyorsunuz çalışasınız yok aklınıza hemen bütün sınav senenizin ve emeklerinizin sorumluluğunun sizde ve yalnızca sizde olduğu geliyor bu yükümlülük duygusuyla tereddütsüz masa başına geçip mücadeleye başlıyorsunuz ve zaten bu şekilde sorunlarla baş edebilme kapasitesiniz artıyor, kendinize daha çok güveniyorsunuz; okul problemleri ve geri kalan sorunlara gözlerinizi kapatmış oluyorsunuz.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksikliklerimi Youtube, Udemy ve öğretmenlerin kendi platformlarında bulunan özel ders niteliğindeki video paylaşımlarıyla tamamladım. Onun haricinde özel ders vs. ihtiyaç duymadım.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim soruları için Kunduz uygulamasını kullandım ve orada tatmin edici yanıtlar bulamadığımda online dersini aldığım öğretmenlerime çekinmeden aklıma takılan ayrıntılarımı sordum. Bu bana sırf soru sormak için saatlerce dershane başında öğretmen bekleme sorunsalını çözdürmüştü.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi başına çalışmak isteyen öğrenciler için tavsiyem en başta hiçbir şeye değil yalnızca kendilerine inanmaları ve doğru yolda olduklarından emin olmaları. En önemlisi de yaptıklarının analizini gün sonunda mutlaka ele almalı yani bugün ne yaptım veya bugünkü çalışmam hedeflediğim sıralama için yeterli mi, daha iyi hale nasıl gelebilirim? Gibi soruları mutlaka her gün kendilerine sormaları. Sık sık yer değiştirmek iyi bir fikir değil bunu da söylemek gerekir.

Eğer kafa yapılarına uygun ama ciddi anlamda çalışmaya hevesli ve yatkın bir çalışma arkadaşları edinirlerse motive olmaları çok daha kolaylaşır. Ancak çalışma arkadaşlarını seçerken objektif olmak çok önemli yoksa bu onlara yarardan çok zarar sağlayabilir. Asla kendi benliklerini bir kenara atmasınlar. Onlara iyi gelen ne varsa bunu planlar dahilinde gerçekleştirsinler bu uzun vadede onlara motive sağlayacaktır. Ve son olarak gün içinde kendilerini ayırdıklarını zaman diliminde bir yorgunluk kahvesini unutmasınlar 😊

 • null
  Zamanı iyi kullandım nerede eksiğim varsa onun üstünde yoğunlaştım.
@yks_tyt_kitap sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi kendime çalışmak kendi kararımdı çünkü dershanenin bana bir şey katmadığına inanıyorum. 1 sene dershaneye gittim dershane ortamı bana çok zaman kaybettirdi. Çoğu dershane bu işe maddi yönden baktığından 1., 2. sınıfa öncelik ve ayrıcalıklar tanındığına, diğer sınıfların daha altta kaldığına şahit oldum.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene benim üçüncü senem. İlk senemde çalışmadım, ikinci senemde baya çalıştım fakat TYT matematikte kaydırdığım için diğer netlerimi heba ettim diyebilirim. Bu sene geçen senenin verdiği birikimden dolayı rahattım seneye başlarken de hedefim tıptı denemelerim ve çalışmam çok iyiydi ve bu süreci iyi yönettim. AYT kısmında biraz aksilik yaşadığımı söylemem gerek ama gene de iyi bir sonuç bekliyorum.

Arada yardım alarak kendi kendimi yönetmem ve çalışmam bence doğruydu hocam ama bu gerçekten çok ciddi bir disiplin istiyor. Herkese hayır demeyi bilmek gerekiyor, biraz daha insanın kendisini kısıtlaması gerekiyor.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi başıma çalışmam kendimi yönetmeyi beraberinde getirdi daha iyi nasıl çalışırım ne yapabilirim nasıl daha iyi noktaya ulaşırım hepsini kendim ettim. Planımı kendim yaptım. Bocaladığım zamanlar oldu, sıkıldığım zamanlar oldu ama bunun uzun sürmesine izin vermedim. Kendim halledebiliyorsam kendim hallettim edemediysem bir sınav koçu ya da bir rehberlikçiden yardım aldım.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendimi iyi tanıdığımdan artılarım oldu tabi ki. Zamanı iyi kullandım nerede eksiğim varsa onun üstünde yoğunlaştım bana çok katkısı oldu.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi planlar dahilinde konunun özetini çıkararak sonra ortalama 3 4 soru bankasından o konuyla ilgili soru çözerek kapattım. AYT matematik kısmında sonradan destek aldım. Fiziği sizinle götürdüm diğer dersleri kendi başıma hallettim.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Sene başında oluşturduğumuz bir whatsaap grubu vardı burada tüm şehirlerden öğrenciler vardı bazen orada sorularımı çözdürdüm bazen hocalardan destek alarak çözdüm. Aklıma takılan soruları araştırarak arkadaşlarımla istişare ederek gidermeye çalıştım.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi başına çalışmayı düşünenlere tavsiyem sadece disiplinli olmayı bilmeleri bunu göze alamıyorlarsa kendi başına çalışma ciddi bir kaos yaratacaktır. Butik sakin etüt merkezlerini ya da kütüphaneleri kullanabilirler. Bir süre sonra evde disiplin bozulabiliyor ve çok sağlıklı olmuyor TV, telefon vb. yüzünden. Kendilerini iyi tanımalarını, plan yapmalarını, disiplinli bir şekilde her gün kalkıp belli saatte başlayıp belli saatte bitirmeyi öneriyorum.

 • null
  Zor değil ama kolay da değil her şey size bağlı.
@nzlrdn sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Ben tercih ettim diyebilirim. Çünkü dershane ve kursların aksine internet fazla sayıda seçenek sunuyordu. Alanında başarılı, çok iyi hocalar var. Bu yüzden dershaneyi gereksiz ve zaman kaybı olarak gördüm.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu yıl ikinci mezun yılımdı. İlk 2 sene çalışmamıştım. Kötü bir sonucum vardı. Sınava hazırlanırken hedefim 30k idi. Şu anda hedefime aşağı yukarı ulaştığım kanaatindeyim. Kendi başına çalışmak bence doğru olanı çünkü bu işi ilk önce kafada bitirmek önemli. Öyle bir anlık gaza gelmekle değil her şeyi en ince detayına kadar kafanızda oturtmalısınız. Tabii ki göreceli bir durum ben kendi başıma çalışırken daha konsantre ve motiveydim. Başka biri için bu durum farklı olabilir çevresine bakınca motive olan insanlar da var. Bu tamamen kişinin kendisiyle alakalı bir durum.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi başına çalışmanın zorluklarına gelecek olursak dershane kurs gibi kurumlar size ister istemez bir düzen oluşturuyor fakat evde çalışıyorsanız bu düzeni sizin oluşturmanız ve bunu sene boyunca bozmadan devam ettirmeniz gerekiyor bu da sizi zorlayabilir. Fakat dediğim gibi kararlı olmak önemli, karar verildiyse düzen de oluşur. Bir diğer durumda hep evde olmak can sıkıcı bir durum gibi gözüküyor bunun için size önerim haftada bir gününüzü ayırın tamamını değilse 2-3 saatini sinema tiyatro ya da arkadaşlarınızla buluşun bu zaman kaybı değil aksine veriminizi oldukça arttıracak şeyler. Eğer kendinizi eve kapatırsanız bir süre sonra çalıştığınızı anlamazsınız psikolojiniz bozulabilir.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Artıları; evde çalışmak çevrenin olumsuz etkilerinden sizi uzak tutar. Bu uzun bir süreç her türlü insan tipiyle karşılaşabilirsiniz. Sizi demotive edecek durumlardan kaçınmalısınız. Evde olursanız daha bu kolay olur.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi gidermek için interneti kullandım. Her ders için oldukça fazla seçenek var. Kendinize uygun olanları seçmek size düşüyor. Falanca kişi bunu izlemiş deyip hemen karar vermeyin, deneyin; siz verim alabiliyor musunuz ona göre kararınızı verin.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Artık soru bankaları ve denemelerin neredeyse hepsi video çözümlü oluyor olmayanları için ise soru sorma programlarını kullandım aylık cüzi bir miktar verip sorabiliyorsunuz sorularınızı.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Eğer evde çalışmayı düşünüyorsanız kesinlikle düzen oluşturmalısınız. Haftalık veya günlük programlar yapın, ne gün neyi çalışacağınızı bir ajandaya not edin. Bu sayede ne yaptığınızdan haberiniz olur. Bir derse fazla yüklenip diğerini boşlamazsınız. Öğrencilerin pek çoğu evde çalışmakta zorlanır, ev ister istemez size rahat bir ortam sunuyor eğer evde çalışacaksanız bunları dikkate alın ve ona göre kararınızı verin zor değil ama kolay da değil her şey size bağlı tabii.

Son olarak bir önerim olacak. Ben fizikte 0’dan fulle yakın netlere yaklaştım. Fizikten nefret ediyordum diyebilirim. 🙂 taa ki Ertan Hoca ile tanışana kadar. Benim gibi birini bu noktaya taşıdı, öğrenmekle kalmayıp sevdirdi fizik çalışmak benim için eğlenceli bir duruma dönüşmüştü. Ertan Hoca’nın hazırladığı soruları çözmeniz bile yeterli bence soru bankası bitirmeye gerek yok:) Şiddetle tavsiye ediyorum pişman olmayacaksınız. Ertan Hoca’yla çalışıyorsanız 1-0 öndesiniz demektir👍

Hocam 1-0 da biraz az olmuş ama affedin xjshdhsjvdnsbd😂😂😂

@merve_arztin sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Öncelikle şunu belirteyim. Ben sıradan bir Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Maddi yetersizlikten dolayı evde çalışmak zorunda kaldım.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İkinci senemdi, yani mezuna kalmıştım. İlk başladığımda hedefim tıptı ama evde tek başına çalışmak tıp için donanımlı bilgiyi elde etmek açısından yetersiz kalıyor bence. Şimdi sınav sonuçlarını bekliyorum, bilimi ve araştırmayı sevdiğim için iyi bir üniversitede moleküler biyoloji ve genetik gibi bir bölüm okumak istiyorum.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Aslında tek başına çalışmanın tek ve en önemli zorluğu soruları çözdürmekte sıkıntı yaşamamdı. Konu eksiğini sizin gibi iyi kanallardan halledebiliyordum ama soru çözümü evde tek başına zor oluyor. Çünkü hemen çözdüremiyorsun, üstünden zaman geçince de sorudan aldığın verim düşüyor.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Evde tek başıma çalışmanın artılarının başında çok fazla zamanım olması geliyor. Bu sayede süre sıkıntısı çekmeden, stres yapmadan konular bitirilebilir. Ama düzenli bir program yapıp evde olmanın rahatlığı içinde olmadan tabii. Erken uyanmak evde çalışanlar için çok önemli bir konu bence.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi sizin gibi işini iyi yapan YouTube’daki kanallardan ve MEB’in kitaplarına bakıp gidermeye çalıştım. Özellikle de çok büyük konu eksiği olmayanlar için YouTube’daki konu videoları çok çok verimli ve avantajlı oluyor. Sizin gibi ezber yapmadan mantığını kavratan konu anlatımı yapan kanallar çok faydalı oluyor. O yüzden konu bakımından çok zorluk çekmedim.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim soruların bazısını arkadaşlarıma, bazısını geçen yıldan okul hocalarıma çözdürüyordum. Bazısını da geri dönüp ben çözmeye çalışıyordum.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Çok fazla konu eksiği olanlara tavsiye etmiyorum. Çünkü hem en baştan konuya çalışmak, soru çözümü yapmak iyi bir hedefi olan arkadaşlar için tehlikeli olabilir. Benim evde çalışmam zorunluluktu. Çözülemeyen sorular ve anlaşılmayan konular strese ve bırakmaya meyilli hâle getirebilir insanı.

Ama eğer konuları az çok biliyorlarsa ve adamakıllı tekrar edip, sizin gibi kanalları da izlerlerse konu eksiği pratik bir şekilde halledilebilir.

12. sınıf olup evde çalışmayı düşünenler bence okul hocalarının yakalarına yapışıp sorularını çözdürüp eksiklerini kapatsınlar.

Mezun öğrenciler ise mezun olduğu okullara gidip ya da bir kuruma sadece soru çözümü için kayıt yaptırabilirler. Çözemediği soru bırakmasınlar. Çünkü beni geliştiren şey çözemediğim soruları çözdürmek ve anlamak oldu.

Son olarak evde yapılan denemelerin yararı var ama öğrencilerin olduğu bir kurumda deneme olmak her zaman için daha mantıklıdır. Gerçek sınava yakın sonuca daha yakın sonuçlar elde ediliyor genelde.

Evde çalışmak için psikolojik olarak buna kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bu dönemde kulaklarınızı kapatmak ve sadece beyninizi açmanız gerekiyor. Hiçbir şeye takılmadan, güçlü bir iradeyle, kararlılıkla ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz için kendinizi ayakta tutmanız gerekiyor.

Bu arada ben sayısalcıyım. Eşit ağırlık, sözel ve dilciler için saydığım zorluklar bence biraz daha hafifliyor. Ama yine de sağlam bir motivasyonla başlamak gerekiyor. Ve bu dönemde emek verilmeden hiçbir şey elde edilmiyor. Herkesin emeğinin karşılığını alabileceği güzel günler dilerim. 🤗🤓😇

 • null
  Bir şey oluyorsa ya da olmuyorsa buna çevrenin etkisi sizin etkinizden fazla değildir.
@absorpprotegrus sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Başkaları tarafından bir zorunda bırakılış değildi ama şartlar bunu gerektiriyordu. Çok küçük bir ilçede yaşadığım için dershane, özel ders vs. imkanları olan bir yer değil. Kütüphane var mesela ama çalışan kimse yok, çalışacak arkadaşlar yok dolayısıyla tek başına kütüphaneye gitmek de çok anlamsızdı.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İlk mezuna kalışım. Tıp istiyordum son 6 yıldır. Sınavdan iki hafta önce öyle birden ‘Moleküler Biyoloji ve Genetik’ okumaya karar verdim ama bir yanım hala okurken YKS’ye tekrar çalışıp tıp kazanırsın diyor. Elbette geçen yıldan daha iyi bir sonuç bekliyorum ama hedefime yeteceğini zannetmiyorum. En önemli cümlem ve en önemli tavsiyem de şu; bir şey oluyorsa ya da olmuyorsa buna çevrenin etkisi sizin etkinizden fazla değildir. Yani ben kendim ettim kendim buldum başkalarını ve başka şeyleri suçlamaya hakkım yok. Tamamen benim tembelliğim.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Elbette 30 kişilik sınıflarda, her branştan farklı öğretmenlerle okumuş birini alıp tek başına bir yıl eğitim hayatını devam ettir dediğiniz de afallamalar oluyor.

En büyük zorluk, biraz da buradan kaynaklı dert yakınabileceğiniz tavsiye alabileceğiniz kimsenin olmaması. Bu yeri geliyor bir sorunun çözümü, yeri geliyor bir konuya nasıl çalışmak gerektiği oluyor.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Nasıl ki size destek çıkabilecek kimse yok öğretmen, arkadaş vs., aynı şekilde moralinizi bozacak sizi aşağı çekecek kimse de yok. Daha az sinir bozukluğu demek bu da. Ben kimseyi takmıyorum diyenler için boş boş konuştum. Ama ben takıyordum.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Diğer mezuna kalan arkadaşlarım ve en mükemmeli çözümlü kaynaklarla tamamladım.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin

Artık yayınevlerinin en dikkat ettiği konulardan biri bu zaten bence. Soruları çözdürmek siz biraz koşturduğunuzda ki dershanede de okulda da hocaların peşinde koşuyorduk aynı şekilde uğraşınca çözdürülüyor. Telegram grupları falan var ama ben çok faydasını gördüm diyemem.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Bir yola başlarken yalnız olmak çok zor değil, bilakis en cesur olduğumuz vakitler işte o başlangıç vakitleri. Ama yol ilerleyip zaman zaman tenhalaştığında başınızı çevirip kimseyi görememek ürkütüyor. Ümitsizliğe düştüğünüzde, ki bu yol kenarına oturmak bence, işte o zamanda ışıksız, haritasız kalabiliyorsunuz. Yolun başında duyduğunuz özgüven cesaret ben bu iç disiplin olayını çözdüm gibi beylik laflar da uçmuş gitmiş. O yüzden ya yakın bir arkadaşınızla, uzakta olmayan en azımdan haftada bir görüşebileceğiniz yakın bir arkadaşınızla, beraber mezuna kalmak eğlenceli bile olabilir. Ya da herhangi bir dersten özel ders vb. bir şey varsa yani sizi kontrol edecek hesap verebileceğiniz bir öğretmen ya da abiniz ablanız fark etmez böyle biri yoksa ve siz gerçekten tek başınaysanız mezuna kalmayı XXXL düşünmeniz gerekiyor. Ve en mühimi şartlar ne olursa olsun her şey sizde bitiyor. Ve daha da mühimi sizin ne istediğiniz. Gerçekten ne istiyorsun???

Dersleriniz hiç fizik bilmeyen biri için bile gayet anlaşılır ve işe yarar hani o kadar dedim ki özel ders imkanı vs. yoktu diye sizin dersleriniz gayet tabi bir imkandı ama ben tam manasıyla değerlendirmeyi bilmedim sanırım tembellikten bitirmediğim dersler vardı: (Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim; üzerimde emeğiniz var. Teşekkür ediyorum çok sağ olun iyi ki vardınız sene boyunca 💐💐💐

 • null
  Çok çalışan değil iyi çalışan kazanıyor.
@bluev_xx sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi tercihim. Ailem dershaneye gitmemde baya ısrar etti fakat kabul etmedim. Her dershanenin kendine göre bir ilerleyişi bir sistemi var onlarınkine göre gitmek istemiyordum. Ben çalışırken rahatlığı seven kısıtlamayı sevmeyen biriyim o yüzden gitmedim. Bu benim açımdan kişisel sebeplerdi. Bir de genel olarak bakarsak İnternette ne ararsan var. Alanlarında uzmanlaşmış birçok öğretmen ücretsiz olarak ders veriyor. Birini beğenmezsen diğerinden dinlersin. Önünde fazla seçenek var ama dershanelerde öyle değil. Ders dinleme saatlerini kendin belirliyorsun. Bir nevi kendi dershaneni kuruyorsun evde.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene ikinci senem. Geçen sene sayısalda 220 bindeydim bu sene 30 bine kadar çektim. Hedefim tıptı. 😊

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Zorlukları çözemediğim soruların olması ve bir şeyi anlamadıysam hemen sorabileceğim birinin olmamasıydı. Yani sorularımı hemen çözdüremiyordum.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Artıları dediğim gibi sen nasıl öğrenip iyi anlıyorsan kendi düzenini kendin kuruyorsun. En büyük artısı rahatlık.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi İnternet üzerinden iyi hocalar bulup onlarla beraber tamamladım.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim soruları İnternet üzerinden soruyordum veya abim dershaneye gidiyordu ona soruyordum.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur

Kendi başına çalışacaklara tavsiyem ne olursa olsun öncelikle nasıl çalışacaklarını bilsinler. Bir konuyu ne yapıp edip layıkıyla bitirsinler, önce bunu öğrensinler. Yani nasıl bir çalışma metodu izleyeceklerini iyi bilsinler.

Sonra tüm sene ne yapacaklarını planlayıp bunu aylara ve sonrasında haftalara daha sonrasında günlere bölsünler. 😊 İşin aslı plan program olmadan bir ilerleme kaydetmek çok zor.

Diyeceklerim bu kadar. Hepsine başarılar diliyorum. Çok çalışan değil iyi çalışan kazanıyor.

 • null
  Ve ne olursa olsun yarış atı değiliz hepimiz gencecik insanlarız insan olduğunuzu ve gerçekte sınav harici hayatınız olduğunu da asla unutmayın.
@spacegap__ sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi kendime çalışmayı tamamen ben tercih ettim dershane düşünüyordum ama sınıf ortamında sürekli bir yarış hali gibi ortam olacağını da biliyordum bunun bazı zamanlarda performansımı düşüreceğini bildiğim için tercih etmedim kendi kendime devam ettim.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene ilk mezun senemdi. Hedefim ilk 100 binde olmaktı sonucu pek fazla iyi beklemiyorum. Kendi kendime çalışmam bence %90 doğruydu

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Yeri geldiği zaman motivasyonsuzluk hali, bazı aksaklıklar vb. Durumlarda ders çalışmanız aksadığında tek başınıza ayağa kalkıp kendinizi toparlamak zor oluyor bence en büyük zorluk bu diyebilirim.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

%100 uygulayamasam da mutlaka ders çalışma programı yapıp ona göre konu konu ayırıp önce kendim çalışıp bir şeyler öğrendikten sonra destekleyici ders videoları + soru çözüm videoları izleyerek eksiklerimi kapatmaya çalıştım.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Kütüphane ortamında çalıştığım için genellikle orda çalışan arkadaşlara soruyordum, çoğunlukla çözümlü kitaplar kullandığım için o çözümleri izliyordum, soru çözüm uygulamaları (ilk başlarda kısmen) kullanıyordum.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çoğunlukla çözümlü kitaplar kullandığım için o çözümleri izliyordum, soru çözüm uygulamaları (ilk başlarda kısmen) kullanıyordum.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi başına çalışmayı düşünen arkadaşlara tavsiyelerim öncelikle dirayetli, sabırlı, azimlilerse, ya 10 kez düşsem 11. kez ayağa kalkarım ben diyorlarsa, kendilerine güvenleri tamsa, tek başıma ayakta dururum sıkı çalışacağım aylar boyunca ne olursa olursun kendimi toparlarım bir düzen kurup o düzeni bozmadan belli çizgide durabilirim, kendimi yeri gelir %100 veremem ama insanlık halidir ne olursa olsun motivasyonumu sağlarım diyorlarsa; tek başına devam etsinler. Çünkü kendi kendinize çabalayarak didinerek elinizden geldiğinin tamamını vererek öğrendiğiniz en kolay veya en zor bilgi dahi çok kalıcı hale geliyor uzun uzun zaman geçse dahi unutulmuyor.

Tek başıma çalışırım tamam ben yaparım diyorsanız da ev yerine mutlaka kütüphane tercih edin kütüphanede kendinizi daha iyi derse verip ortam değişikliği sayesinde daha verimli çalışabilirsiniz

Evde bir süre sonra rahat olduğunuz için rehavete kapılıp ders çalışmayı aksatabilirsiniz hiç beklemedik anda en baba konuyu çalışırken bir pat misafir gelebilir bu bile sınav döneminde çok etkileyebilir kütüphaneyi kullanın mutlaka. Kitaplarınızı kendi seviyenize uygun alarak başlayın kitaplar çoğu zaten video çözümlü buna da mutlaka dikkat edin sürekli hoca aramak soru çözdürecek birini aramak zaman kaybı olabilir bulamayabilirsiniz bunları da unutmayın kendinize güvenin en kötü anınızda bile olsa da savaşırım elimden gelenin en iyisini yaparım deyin. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz unutmayın ha eğer çok heyecanlı panik sürekli stres halinde biriyseniz mutlaka destek alın bu sınav anına yakın daha çok belli eder kendini tek yenilgim buydu tek pişmanlığım da gerektiği halde psikolojik destek almamak… Ve ne olursa olsun yarış atı değiliz hepimiz gencecik insanlarız insan olduğunuzu ve gerçekte sınav harici hayatınız olduğunu da asla unutmayın.

 • null
  Bu süreçte aslında soru çözmekten ders çalışmaktan çok psikoloji önemli.
@steteskoplubirkiz sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi kendime çalışmayı ben tercih ettim 2 ay gibi bir süre etüt merkezine gittim derslerden hiç verim almadığımı fark ettim. Gittiğim etüt merkezine bütün arkadaş çevrem de geldiği için ders sonrası etütlerde 2 etüt ders çalışıyorsak 1 etüt muhabbetle geçiyordu her ne kadar bu sefer ders çalışacağız bugün konuşmayacağız desek de engel olamıyorsunuz ona. Eve gelince de aşırı yorgun hissettiğim için çalışamıyordum ve direk uyuyordum. Sabah ders öğleden akşam 10’a kadar etüt vardı ve orada günde en fazla 5 saat çalışabiliyorken (kronometre kullanıyordum) evde kendime yeteri kadar vakit ayırarak ortalama 8 saat çalışabildiğimi fark edince bıraktım ve iyi ki de bırakmışım diyorum.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene ikinci senemdi. Sınava hazırlanırken hedefim hep tıp fakültesiydi ilk senemde yanından geçecek kadar bir sıralama bile yapamadım çünkü çok fazla eksiğim vardı 12. sınıfta konuları az çok öğrenip güzel bir temel atmıştım mezun senemde üstüne çok şey koydum. Kendi kendime çalışmasaydım sıralamamı bu kadar iyiye çekeceğimi (her ne kadar istediğim kadar iyi olmasa da) düşünmüyorum çünkü etüt merkezine ya da dershaneye gidip bildiğim konuları tekrardan dinlemektense özellikle eksiklerimin üstüne gitmiştim. Netlerimin iyi olmasına güveniyordum biraz bu en büyük hatam olmuş olabilir gerçek sınavda normalde yaptığım netleri yapamadım sonuçları bekliyorum şu anlık. Olur da hedefime ulaşamazsam tekrar mezuna kalmayı düşünüyorum.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Her gün aynı şeyleri yapıyordum ve bu bir süre sonra beni çok fazla sıkıyordu 3 4 gün mükemmel çalışabiliyorken sonraki günler tökezleyebiliyordum bunu da sürekli ortam değiştirerek aştım çünkü monotonluk ders çalışmamıza çok etki ediyor gerçekten de.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Artı olarak hiç vakit kaybım yoktu 24 saatim bana aitti ve ders dışı aktivitelerim de çok oluyordu bu beni fazlasıyla rahatlatıyordu.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?
Konu eksiklerimi YouTube sayesinde kapattım gerçekten de çok güzel bir nimet; değerlendirebilene tabi ki. Okul ve etüt merkezindeki hocalarımdan çok çok daha iyi hocalar vardı orada ve anlamadığım bir konuyu birçok hocadan ayrı ayrı dinleyip oturtuyordum çoğu zaman tek bir hoca da yetiyordu zaten.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Etüt merkezinde sürekli istediğim hocayı bulamıyordum bulunca da hocaların etrafı genelde çok kalabalık oluyordu 5 6 sorumuzu çözüp yolluyorlardı ki benim bazen birikmiş 20 30 sorum dahi oluyordu bunları Kunduz, İnekle gibi uygun bir ücrete internet uygulamalarından çözdürüyordum ki çoğu sorum çözülmüş oluyordu baya yararını görmüştüm sıra bekleyip vakit de kaybetmemiş oluyordum ve çözümler her an elimin altındaydı. Etüt merkezine özel derse o kadar para vereceklerine bunları değerlendirebilirler bence

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Bu süreçte aslında soru çözmekten ders çalışmaktan çok psikoloji önemli. Ben yalnız kalmayı çok seven biriydim özellikle evimi odamı aşırı severdim bu konuda çok zorluk yaşamadım dediğim gibi sıkıldığım zamanlar çok oluyordu buna rağmen kütüphaneye ya da farklı yerlere gidip ders çalışarak motivasyonumu koruyordum gerçekten yapamayacağını düşünenler varsa bu süreci göz önüne almaları gerek yeni hobiler edinebilirler kendilerine mesela. Sosyal medya hesaplarımın hepsini kapatmıştım çünkü arkadaşlarımın üniversite storylerini görüp moral bozmak istemiyordum ki sınavdan sonra açtım hepsini ve dedim ki kendime iyi ki kapatmışsın ne gerek varmış. Benim tavsiyem hiç bu konuya bulaşmamaları vaktinizi 3 4 saat instagramda öldüreceğinize onun yerine uyku sürenize eklersiniz benim için uyumak çok önemliydi o yüzden bunu uyguluyordum baya ve uyku sıkıntım olmadı hiç.

Aile konusuna da değinmek istiyorum benim ailem hep destek verdiler bana düşüncelerime saygı duydular çünkü emek verdiğimi görüyorlardı çalışma sürecimde hiçbir sıkıntı yaşamadım annem ve babam çalıştığı için sabah çıkıp akşam eve geliyorlardı misafir derdim hiç olmadı, çalışabileceğim ortamım vardı yani eğer bu saydıklarım sorun olacaksa bunu aileleriyle konuşmalılar kesinlikle çünkü her ne kadar kendi başınıza çalışsanız da çevrenizin etkisi baya oluyor bunu göz ardı etmemek gerek. Bu süreçte en çok onlardan destek beklerken güzel bir geleceğe sahip olmamız için yanımızda olmaları gerek diye düşünüyorum ☺

Baya uzun yazdım aslında yazarken bu kadar uzun gözükmüyordu ama tüm söylemek istediklerimi söyledim 😇

Son olarak size çok teşekkür ediyorum hocam AYT fizikte geçen yıl 1 netim varken bu yıl sadece 3 boşum vardı yani 11 net🙆 Sizin derslerinizin çoğunu izledim canlı yayınlarınıza katıldım ve özellikle son tekrar videolarınız sınavda aşırı derecede işime yaradı tekrardan çok sağ olun iyi geceler🙆😇

 • null
  Kendi çalışacak arkadaşlarıma tavsiyem istikrarlı olmaları.
@beyzadlgr sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendim istedim çünkü çok fazla konu eksiğimin olduğunu düşünmüyordum ve YouTube’daki hocaların bana yeteceğini düşünmüştüm.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İkinci kez sınava girdim bu sene. Hedefim tıp okumaktı. Evde çalışmak benim için doğru bir karar değildi.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Bazı ailevi sıkıntılar yaşadım ve bu beni çok etkiledi ders çalışamadım ama şu an düşünüyorum ki bir kuruma gitseydim bu durum beni çok fazla etkilemeyecekti, ders çalışma düzenime devam edebilecektim, mecbur kalacaktım.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi başına çalışmanın artısı bence zaman kaybı olmuyor. Bütün gün senin 10 saat bile çalışabiliyorsun hele ki evdeysen yol yorgunluğu falan olmuyor

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi YouTube hocalarından tamamladım ve hepsi işlerinde çok iyi hocalar bence çoğu kurumlardaki hocalardan daha iyi anlatıyorlar.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Genelde kitaplar video çözümlü oluyor. Olmayan kitaplarda ise arkadaşlarıma danıştım ya da soru çözüm grupları var Telegram gibi uygulamalarda oralara atarak çözüme ulaştım.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi çalışacak arkadaşlarıma tavsiyem istikrarlı olmaları. Yok öğlen çalışırım yok akşam dememeleri, sabah erken kalkıp çalışmaya başlamaları. Bence yakınlarında kütüphane varsa oraya gitmelerini şiddetle tavsiye ediyorum çünkü evdeki rahatlık gibi olmuyor. Ve bence bir kurumla anlaşıp denemelerine girsinler çünkü yine ev ortamıyla aynı olmuyor.

Ve şunu da belirtmek isterim ben bir daha deneyeceğim hayallerim için ancak bir kuruma gitmeyi düşünüyorum. Ben denedim yapamadım kendine güvenen ben her türlü yapabilirim diyen arkadaşlar bence evde kendileri çalışmalılar. Tabi ki evde tek başına çalışıp yapan insanlar var ama bence o insanlar istikrarını koruyabilen insanlar yılmadan usanmadan çalışan insanlar. Bunu çok iyi düşünmeleri gerekiyor bence.

 • null
  İnsanın isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur. Yeter ki gerçekten istesin bahaneler arkasına sığınmasın!
@nurcan12212019 sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi kendime çalışmak zorunda kaldım çünkü maddi durum pek iyi değildi.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Hedefim tıp idi ve ikinci senemdi, güzel bir sonuç bekliyorum. Kendi kendime çalışmam güzeldi çünkü YouTube’da bir çok hoca var, oradan dinliyordum konuları.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Çözemediğim soruları çözdürecek birinin olmaması.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi başıma daha fazla zamanım oluyordu ve daha çok çalışıyordum.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi video izleyerek tamamladım.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözümlü soru bankaları alarak hallettim.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi başına çalıştım diye sakın kazanamayacağını düşünme emin ol ki daha fazla verim alıyorsun. Örneğin dershaneye giden bir öğrenci en fazla 2 3 ay sonra ortama ayak uydurup dersten uzaklaşabiliyor ama insan tek başına olunca sadece ders çalışmak zorunda kalıyor, daha güzel çalışılıyor. Bence kurslar zaman kaybı. İnsanın isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur. Yeter ki gerçekten istesin bahaneler arkasına sığınmasın!

Ben ilk çalışmaya başladığımda nasıl çalışacağımı bilmiyordum başarı hikayelerini izleyerek öğrendim. 2 3 ay verimsizdi sonra toparlamaya başladım programsız asla ders çalışmadım. Evde ders çalışılmıyor, kütüphane ders çalışmanın en mantıklı yolu bence. Sadece 7 8 ay çalış ve sonra ömrün boyunca rahat et. Düzenli her gün programlar yap konu çalış soru çöz tekrar yap ve bol bol deneme çöz! Sınav zor değil, yeter ki sen düzenli çalış 1 saat çalışsan bile verimli çalış. Ders çalışırken teknolojik aletten uzak dur. Aklın sadece derste olsun moralini bozma kendine inan ve yola devam et.

 • null
  Ümidi yitirmeden planlı çalışmak en önemlisi.
@yhashas sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

İlk olarak söze şöyle başlamak istiyorum; dershaneye 12. Sınıf boyunca gittim ama bir zaman kaybı olduğunu gördüğüm için direk bıraktım mezun senemde. Hem okul hem dershane açık söylemek gerekirse zorluyordu ayrıca hayli zaman alıyordu.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene mezuna kaldığım ilk senemdi sırf sınav anı yüzünden 20k gibi bir sıralama gelecek. Ben ilk 5k içerisinde olmak istedim hep. Sonuna kadar kendi kendine çalışmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi başına çalışmak eğer belirli bir seviyede temeliniz varsa olabilir ama aksi takdirde çok zorlar. Anlamadığınız için ayrıca moraliniz de bozabilir.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Kendi başına çalışırken hem zaman kaybetmediğimi hem de daha iyi anladığımı düşünüyorum. Mantığı kavrayarak ve kendi yollarımı bularak ilerledim.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Fen dersleri için konu anlatımı kitap kullandım gerektiği zamanlarda fasiküllerden yardım aldım. YouTube ile çok fazla haşır neşir olmadım, sadece son zamanlarda sizin canlı yayınlarınızı izledim.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim soruları sene boyunca çalıştığımız üç kişilik bir çalışma grubumuz vardı oradan hallettim ki genelde de çözümlü kitapları alıyordum ya da en kotu kunduzla hallediyordum.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Konuları mantıkla öğrenmeye çalışın ve asla ezber yapmayın, dershane tek yol değil Ertan Hoca vb. hocalardan video paket dersleri alabilirsiniz bu da bir çıkar yol olacaktır elbette son olarak söyleyeceğim tek şey ümitsizliğe asla kapılmayın temelinizde eksikler olabilir bunlar kapanmayacak şeyler değil. Ümidi yitirmeden planlı çalışmak en önemlisi.

@hasantzcan08 sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

İlk dönem kursa gidiyordum ikinci dönem derslere gidip vakit kaybetmektense evde deneme çözeyim diye düşünmüştüm ve kurstan daha verimli olmuştu. Yani kendi tercihimdi. İlk dönem kursa gitmesem daha iyi bir sıralama yapacağımı düşünüyorum 😀

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu yıl ikinci yılımdı. Hedefin 5k idi. Tahmin ettiğim sonuca göre 3k ile 7k arası bir sıralama gelecek. Kendi kendime çalışmam bence doğruydu.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Çok fazla eksiğin var ise kendi kendine çalışmak zor olabilir ama eksiğin fazla değilse konunun üzerine gitmek gerekiyorsa özel dersle vs. halletmek daha mantıklı. Onun haricinde tek çalışmanın bir zorluğu sıkıntısı yok.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Dershaneye giden zaman yerine fazladan çalışabilir, soru çözülebilir kısacası en büyük artısı zaman.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Geçen yıldan pek konu eksiğim yoktu en kötü yaptığım ders fizikti. Onu da sizin videolarınızdan hallettim 🙂

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim soruları Whatsapp ya da Telegram soru çözüm grubundaki arkadaşlarla birlikte hallettik. Yalnızca matematikteki ekstra zor olan soruları özel derste halletmiştim.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Konu eksikleri fazla değilse bence evde çalışmak çok büyük avantaj.

 • null
  Ailem bir şey demese de ben kendimi onlara borçlu gibi hissediyordum.
@sueda.polatt sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Öncelikle ben geçen sene tercih yapmıştım gelip gelmeyeceği meçhuldü. Kendimi mezuna kalacakmış gibi pek hissetmiyordum ne yapacağımı bilmiyordum. 2018 de tercih sonuçlarının geç açıklanması (31 Ağustos) beni kötü etkiledi. Geç de olsa anladım kesin mezuna kalmıştım. Dershaneye gitsem mi gitmesem mi karar veremedim. Arkadaşlarımın çoğu gidecekti ama ben ve 2 arkadaşım gitmek istemedik faydası olacağını düşünmedik gereksiz masraftı bizim için😅 (zaten bulunduğumuz yerde işe yarar 2 tane yerel dershane vardı biri TM ağırlıklı diğeri MF)

Dershanenin sadece bir artısı denemelerin olmasıydı bizim açımızdan. (Zaten ben bunu da başka bir dershanenin sadece denemelerine girerek halletmiştim☺) Eksik konularımızı zaten kendimiz öğrenebilirdik. YouTube’da da istemeyeceğimiz kadar konu videoları vardı birinden anlamasak diğerine veya konu anlatım kitaplarımız vardı. Tek sorumluluğumuz evde oturup ders çalışmaktı. Evde çalışmak dershaneye gitmekten 1-0 öndeydi benim için☺

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Benim ikinci girişimdi sınava. Geçen sene tercih listeme sadece mimarlık ve endüstri mühendisliği yazmıştım malum hiçbiri gelmedi. (Kendi sıralamamdan düşük bir yer yazmadım). Bu sene mezun senemde mimarlıktan vazgeçtim şu an sadece endüstri mühendisliğindeyim. (Tabi tercih zamanı ne olur bilmiyorum😞)

Kendi çalışmama gelince çalışmamı bazen doğru buluyordum bazen eksik buluyordum. Sanki bir şeyleri yanlış yapıyor gibiydim özellikte son zamanlarda.

Konuyu bilsem de bilmesem de illaki ya okuyordum ya videosunu izliyordum ardından 1-2 test çözüyordum. Bunun üstüne tekrar yapmak bana çok zor geliyordu bir türlü yapamıyordum deneme analizi de aynı şekilde. Ama yapmak zorundayız bunlar bizi ilerleten şeyler biraz geç kavradım ama kavradım yani sonunda😅

 Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi kendime çalışmamın en çok zorlayan kısmı yalnız başıma olmamdı belki de. 😕 Sürekli evde olmak sürekli her gün aynı şeyleri yapmak cidden bir yerden sonra çok yoruyor. Evet mezuna kalan bir sürü arkadaşım vardı ama hiçbiri birbirinin psikolojisiyle ilgilenemiyordu. 😕Hadi birlikte bir şeyler yapalım denildiğinde herkes çok meşguldü. Ben “sen kendi kendini motive etme kendi kendine iyi gelmek zorundasın” gibi cümlelerle ayakta kalmaya çalıştım. Kısacası psikolojik açıdan zordu benim için.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

İlk olarak günün tüm saati bana aitti. Dershaneyle beraber konu ilerleme derdim yoktu.

İkinci olarak dershaneye hazırlanıp yol yürüyüp yorulup derse girip eve gelmek gibi uzun zaman kaybettirici ve yorucu bir yük altında değildim. (12. sınıfta okula gidip gelmek beni çok yorardı akşam ders çalışamazdım oradan biliyorum kendimi😅)

Üçüncü olarak arkadaş ortamında meydana gelen olumsuz şeyler beni etkilemeyecekti. (12. Sınıfın sonuna doğru sınıfta küslükle beraber baya bir kopukluk yaşandı sınıfı baya etkilemişti bu durum.)

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Tüm konu eksiklerimi çeşitli hocaların derslerini izleyerek tamamladım diyebilirim. ☺

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Dershaneye gitmenin faydaları arasında aslında sorularını hocalara sormakta var ama ben gideceğim dershanede soru sorduğumda upuzun bir kuyruğun olabileceğini ve hatta gerekirse etüt alıp orada tüm sorularımı sorabileceğimi önceden biliyordum. (Geçen sene arkadaşlarım öyle demişti) bunun üzerine sorularım için bir uygulama keşfettim herkes bilir zaten.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Hocam eklemek istediğim bir şey var. Ben aile baskısıdır akraba baskısıdır şükür hissetmedim hiçbir zaman. (Ama ailem bir şey demese de ben kendimi onlara borçlu gibi hissediyordum. Bir sürü kitap aldılar, beni odamda rahatsız etmemeye çalıştılar, annem ev işlerine pek bulaştırmadı beni gibi birçok şey beni onlara karşı borçlu hissettirdi. Sanıyorum kendi içimizdeki bu baskı birçok insanda oluyor. Asıl iş bence bunu da abartmamak. (Tamamen de vurdumduymaz olmasınlar bence😅)

Yani sınava girerken de eğer kendimizi bu baskılardan uzaklaştıramazsak gerçekten sınavda bocalıyor insan.)

 • null
  Kesinlikle çok ama çok düzgün ve stabil bir program yapsınlar ben öncelik bu olmalı biraz zorlu ve irade isteyen bir süreç eğer doğru yönetilirse en doğru çalışmanın evde çalışma olduğunu düşünüyorum.
aydnoguz sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendi kendime çalışmaya ailemle beraber karar verdim aslında ben istedim onlar da kararıma saygı gösterdiler.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

İkinci senem yani mezundum bu sene hedefim yukarılara oynamaktı aslında ancak sınavda işler dilediğim gibi gitmedi neden bilmiyorum ancak bana göre hayatımda verdiğim en doğru karar kendi kendime çalışmamdı.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Aslında belli başlı sorunları yok diyebileceğim kadar az sadece bunaltabiliyor insanlar olmadığı için veya kafanıza estiğinde parka oturup dağıtamıyorsunuz illaki tepki görüyorsunuz boş oturunca.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksiklerimi aslında kendim çalışarak kapattım diyebilirim ancak beni bir adım öteye taşıyan şeyin sınıf dersleri olduğunu düşünmüyorum.

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Mezun senemdeki en büyük yanlış olabilir hatta ikinci mezunu düşünmeme sebep olan şey bile olabilir sorularımın hepsini sormamak ama bu artık çok sorun değil dershanelerle sınav ve soru çözümü olarak anlaşılabiliyor.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kesinlikle çok ama çok düzgün ve stabil bir program yapsınlar ben öncelik bu olmalı biraz zorlu ve irade isteyen bir süreç eğer doğru yönetilirse en doğru çalışmanın evde çalışma olduğunu düşünüyorum

Ve kendilerine zaman ayırsınlar dizi izlemek, oyun oynamak gibi (online oyunlar değil daha çok offline ve kafa dağıtıcı ayrıca dizilerde çok düşünmeye yönelik değil daha rahat izlenebilen diziler olmalı bana göre)

 • null
  Kendi kendime çalışmam benim için çok doğru bir karardı.
@aselldefne sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendim tercih ettim çünkü 12. Sınıfta bir kursa gitmiştim, verim alamamıştım ve zamanımın çoğu bana kalacağı için evde kendi kendime çalışmaya karar verdim.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu sene ikinci senemdi sınava hazırlanırken ‘Mimarlık’ hedefliyordum ama sene ortalarında hedef değiştirdim ve bu beni olumsuz yönde etkiledi. İlk seneme göre daha iyi bir sonuç bekliyorum ve kendi kendime çalışmam benim için çok doğru bir karardı çünkü başka kimse olmadığı için konuları bir şekilde öğrenmek zorundaydım ve bu yüzden ertelemedim bu büyük bir avantaj oldu.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Ev ortamında çok çabuk sıkılıyordum ve geç motive oluyordum benim için bunlar zordu.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

Konuları daha iyi kavradım ve kendi yönümü kendim buldum bu sayede özgüvenim daha arttı.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

YouTube’da videolar izledim not tuttum dershaneye giden çok yakın bir arkadaşımdan dershanede tuttuğu önemli notları istedim

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Çözemediğim sorularda arkadaşım yardım etti dershaneye gittiği için hocalarına çözdürüyordu ve gelince bana anlatıyordu bir de babam da çok yardımcı oldu.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Öncelikle kendilerini heyecanlandıran bir hedef belirlesinler ve kendi çalışma tarzına ve eksik konularına göre bir program hazırlasınlar çünkü programlı ilerlemek ve düzenli olmak çok önemli. Erken uyansınlar bu çok etkiliydi benim için, her zaman ev ortamında çalışmasınlar çünkü çabuk sıkılırlar kütüphanelere ve değişik yerlere gidip çalışsınlar özellikle misafir olduğu zaman evde durmamaya özen göstersinler, hep dersle kendilerini daraltmasınlar kitap okusunlar ve muhakkak spor yapsınlar, her gün düzenli paragraf ve problem çözsünler ama bazı problemlerde formül var formül ezberlemesinler mantığını öğrensinler ve haftada bir gün kendilerine ayırıp gezip eğlensinler.

Evde çalışmak gerçekten zor bu yüzden buna hazırlıklı olsunlar ve kim ne derse desin tamam deyip geçsinler kesinlikle sorun etmesinler. Bunlar onlar için önemli hususlar çünkü sorun olunca kafayı soruna takıp derse odaklanamazlar.

40 dakika ders çalışıp 10 dakika ara versinler, saatlerce hiç mola vermeden çalışmasınlar bu da erken sıkar. Sonra günlük ve haftalık tekrarları muhakkak yapsınlar, ben pek yapmadığım için bazı konuları zaman geçtikçe unuttum ve bir konuyla ilgili bir sefere mahsus olmadan ara ara hatırlamak için soru çözsünler.

Ve hiçbir zaman pes etmesinler bırakacakları noktaya geldiklerinde ara verip kendilerine zaman ayırıp tekrar başlayabilirler.

Dershaneye giden birçok arkadaşım dershaneye gittiği için pişman oldular ben ise hiç pişman değilim eğer bu yıl da istediğim bölüm olmazsa tekrar evde hazırlanmayı düşünüyorum ve gerçekten yapabileceklerine inanıyorlarsa arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum çünkü bu sayede irade güçleniyor ve başarabildiğimiz zaman özgüvenimiz artıyor 😊

 • null
  Denemeleri moral bozmak için değil de eksiklerimizi görmek ve deneme stratejisi geliştirmek için çözdüğümüzü unutmayın.
@mhmteminal sizin için cevapladı

Kendi kendine çalışmak zorunda mı kaldın yoksa bunu sen mi tercih ettin? Kendin tercih ettiysen neden?

Kendim tercih ettim. Çünkü herhangi bir özel eğitim kurumuna gitseydim tek bir hocaya bağlı kalacaktım. Belli başlı kurallar çerçevesinde hareket etmek zorunda olacaktım. Sınıftakilere göre şekillenecekti eğitimim. Lakin kendi kendime çalışınca istediğim saatte ders izleme şansım vardı. Teknoloji çağının getirmiş olduğu YouTube gibi bir imkan vardı. Ücretli/ücretsiz onlarca hoca online eğitim veriyor. Konuyu birden fazla hocadan, farklı bakış açılarından görmem mümkün oldu. Bu da konuya/konulara çok daha iyi hakim olmamı sağladı. Yılın başında dershane konusunu danıştığım kişilerin neredeyse tamamı git demişti. Lakin iş dershaneye gitmekte değil çalışmakta, emek vermekte. Çalışan, kendini kontrol altına alabilen biri için kendi başına hazırlanmak çok daha avantajlı bir seçim.

Bu sene kaçıncı senendi? Sınava hazırlanırken hedefin neydi? Nasıl bir sonuç bekliyorsun? Sence kendi kendine çalışman doğru muydu?

Bu benim ikinci senemdi. Hedefim ilk 2 bin gibi bir sıralama elde etmekti. Sonucumu da 2-5 bin arası bekliyorum. Kendi kendime çalışmış olduğum için hiç pişman olmadım. Gayet doğru bir kararmış benim için.

Kendi başına çalışmanın zorlukları nelerdi?

Kendi başına çalışırken evde olmak çalışmaya tamamen engeldi. Evde dersten sapmak için her şey var. Ben açık olduğu her gün kütüphaneye gittim. Orada internet, bilgisayar, kitaplar ve en önemlisi ders çalışabilmek için ortam vardı. Kendi başına hazırlanmayı planlayan arkadaşlar da evde kalınca bu işin gerçekten zor olduğunu bilsinler. Çünkü dersten sapmak için her şey var. Özgürsünüz. Dershane vb. baskı yok. Bu özgürlüğü yanlış kullanırsanız sonu pişmanlık olacaktır. Ertelemeden, kendinizi kontrol edip her şeyi zamanında yapacaksanız da tadından yenmez. Buna ek olarak sorun oluşturabilecek bir diğer şey rehberlik. Kendi başınıza hazırlanma kararı aldıysanız hali hazırda bir rehber hocanız yok demektir. Size rehberlik edecek, bu işin üstadı birine ihtiyacınız olacaktır.

Kendi başına çalışmanın artıları nelerdi?

İstediğim saatte ders çalışabiliyordum. Moralimin olmadığı, sıkıldığım zamanda dersi bırakabiliyordum. Üzerimde dershane gibi bir baskı yoktu. İstediğim saatte kütüphaneye gidip istediğim saatte gelebiliyordum. Özgürdüm. YouTube’da farklı hocalardan aynı konuyu dinleyip farklı bakış açıları kazanabiliyordum. Bir hocadan anlamazsam farklı bir hoca seçebilmek hiç de zor değildi. Avantajı çok fazla ama doğru kullanılabilirse.

Konu eksiklerini nasıl tamamladın?

Konu eksikleri önce ders kitaplarından çalışırdım. Çünkü onlar gerçekten güzel. Daha sonra yardımcı konu anlatım kaynaklar ardından YouTube’daki hocalar. Hedefim yüksekti. O yüzden farklı bakış açılarıyla, farklı örneklerle konuya hakim olmam gerekiyordu. Konulara bu kadar çalışmak için vakit var mı diye düşünülürse dershane vb. yok vakit fazlasıyla yetiyor. Konuya hakim olduktan sonra bol bol soru çözüyordum. Genelde “zor kaynak” olarak nitelendirilen kaynaklar konuya bu denli çalışıp hakim olunca hiç de zor olmuyor 🙂

Çözemediğin soruları, aklına takılanları nasıl hallettin?

Yılın başında kararsız kaldığımda sırf bunun için dershaneye gitme planım vardı. Çünkü bizi geliştirecek olan şeyler çözemediğimiz sorular. Biraz araştırınca buna alternatif çözümler fazlasıyla vardı. Kitapların çoğu video veya PDF çözümlü olarak hazırlanıyor. Bunlar dışında telegramda aktif soru çözüm grupları fazlasıyla mevcut. Kütüphanede de soru tartıştığım arkadaşlarım oldu. Bir de halk eğitim kursları var. Oraya gittiğimde de hocalar yardımcı olmuştu. Soru çözüm kısmı pek sorun olmamıştı.

Kendi başına çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyelerin neler olur?

Kendi başınıza çalışacaksanız asla ve asla olumsuz düşünmeyin. Kendinize güvenin ve inanın. Siz gerçekten emek verirseniz güzel dereceler elde edeceksinizdir.

Kendi başınıza hazırlanırken ders çalışmaktan saptıran çok şey olacaktır bunlara sakın aldanmayın. Hemen hemen her gün kütüphaneye gidip orada çalışmanız daha verimli olacaktır. Kütüphanede tanışacağınız kişiler olacak. Arkadaş ortamı oluşturup ders çalışmaktan sapmayın. 1 yıl için tamamen derse odaklanın, kendinize ara ara tatiller verin.

Herhangi bir özel kurumla denemeler konusunda anlaşın. Çünkü sınıf atmosferinde denemelere girmek tek başınıza çözdüğünüzden çok daha farklı olacak. Çoğu özel kurum dışarıdan öğrenci almadığını söyleyecektir. Ben de yaşadım ama ısrarcı davranınca ve gerçekten çalıştığınızı belli edince o kurumlarda size yardımcı olacak birileri mutlaka çıkacaktır karşınıza.

Denemeler demişken asla ve asla netlere takılmayın. Deneme sonucunuz iyi de gelse kötü de gelse o netlere aldanmayın.

Normal rutininizi bozmayın. Gerçekten çoğu kişi deneme netlerine takıldığı için potansiyelinin çok daha altında bir performans sergiliyor. Hedef değiştiriyor, moral bozuyor. Moral illa ki bozulur ama bunu minimuma indirin. Denemeleri moral bozmak için değil de eksiklerimizi görmek ve deneme stratejisi geliştirmek için çözdüğümüzü unutmayın.

Önemli olan şey kaç saat çalıştığınız veya kaç soru çözdüğünüz değil. Önemli olan şey çalıştığınız konuyu öğrenip öğrenmediğiniz. Ben bu kadar süre çalışacağım ya da ben bu kadar soru çözeceğim demek yerine ben bu konuyu öğreneceğim şeklinde hareket edin. Düzenli olarak tekrarlar yapın. En önemlisi kendinize vakit ayırın. Psikolojinizi sağlam tutun. Bu çok çalışanın değil psikolojisi sağlam olan ve planlı çalışanın kazanacağı bir sınav.

Ben kendim hazırlandım gayet de mutluyum bu kararı verdiğim için. İnşallah sizler de hedefinizdeki dereceleri elde edersiniz.
Unutmayın ; mutluluk varılacak bir yer değil yolculuğun kendisidir.

Benzer içerikler

Kitaplar ve Video Dersler

Kitaplar ve Video Dersler Sistemimizde yer alan kitaplar ve videolar derslerimizin iki ana bileşenidir. Konu anlatımlarından soru çözümüne kadar bütün [...]

Bilim Kahramanları – Duvar Kağıdı Serisi

Bilim Kahramanları - Duvar Kağıdı Serisi - Wallpaper Masaüstünüz için... Tabletiniz için... Telefonunuz için... Birbirinden güzel duvar kağıtları sizleri bekliyor! [...]

2019 AYT Tekrarı Canlı Yayınlar

2019 AYT Tekrarı Canlı Yayınlar Bu canlı yayınlarda kullanılmak üzere MF Kazanım - TYT-AYT Fizik Soru Bankası ve Yayın Denizi [...]

0 responses on "YKS'ye Kendi Başına ya da Evde Hazırlanmak"

Yorum yaz